Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

Zajímavosti

Fototip na výlet: Český Krumlov bez turistů nabízí úžasnou atmosféru

přidáno: 22. 02. 2019

Český Krumlov je oblíbeném místem vodáků i turistů z celého světa. Někdy je ale dobré obrátit kartu a nezůstat jen u návštěv v létě. Český Krumlov je totiž kouzelným městem i v zimě.

Všichni jistě víme, že Český Krumlov je jedno z našich nejkrásnějších měst v republice. Spousta turistů sem v létě jezdí, z čehož jistě město ze značné části žije, avšak pro nás může být někdy jejich nadměrná přítomnost otravná. Všude se zastavujete, protože zrovna někdo fotí, nebo jsou ohromné fronty a obecně nám všem jistě turisté výlety zrovna nezkrášlují. Je ale škoda si tím nechat zkazit zážitek z Českého Krumlova. Doporučujeme proto, zajet sem i v zimě. Jako vodáci tu sice neuspějete, ovšem město na své pohádkovosti neztrácí ani v zimě. Navíc je tu naprostý klid a turistů pomálu. Když přijedete do Českého Krumlova a vydáte se přímo do centra, zaručujeme vám, že se budete cítit jako v jiném světě. O Český Krumlov je totiž moc hezky postaráno a na každém rohu na vás čekají různé detaily, které jinde nenajdete. Hlavně umělci si zde určitě přijdou na své!

Město Český Krumlov leží v Jihočeském kraji nedaleko Českých Budějovic a protéká jím řeka Vltava. V minulosti byl Krumlov sídelním městem spousty mocných rodů včetně Rožmberků, Vítkovců či Schwarzenbergů. Od roku 1963 je Krumlov městskou památkovou rezervací a v roce 1992 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Město žije kulturně ve všech směrech a podobách. Natáčela se zde spousta filmů a hlavně v létě město ožívá kulturními akcemi. Pro inspiraci sem jezdí velký počet umělců. Přes zimu město spíše spí, tudíž zde moc akcí nenajdete, ale právě zimní atmosféra města to hravě vykompenzuje. Hlavní „atrakcí“ Krumlova je jistě komplex hradu a zámku. Ten se nalézá v protáhlém vysokém skalním ostrohu, který z jihu obtéká řeka Vltava a na severní straně potok Polečnice. Naleznete zde i kostel svatého Víta. Areál zámku je jedním z nejrozsáhlejších ve střední Evropě. Zahrnuje čtyřicet budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří. Za návštěvu stojí jistě i zahrada s otočným divadlem. To je opět záležitost letní, avšak procházky Krumlovem se tomu jistě vyrovnají.

Jak se do Českého Krumlova dostat? Nejjednodušší a nejpohodlnější cesta, kromě auta samozřejmě, je možnost využít služeb autobusu, přímým spojem sem jede např. společnost Student Agency, která jezdí z Prahy ze stanice Na Knížecí přes zastávky Písek a České Budějovice. Cesta není ani finančně nijak zvlášť náročná a pohodlí je zaručeno.

autor článku: Michaela Vaňková