Dnes je středa 27. září, svátek má Jonáš,
je Světový den cestovního ruchu.

Zajímavosti

Okuste tradice netradičně ve Skanzenu Vysoký Chlumec

přidáno: 10. 10. 2022

Ve Skanzenu Vysoký Chlumec se koná spousta zajímavých akcí a vy tady s rodinou můžete zažít úžasné věci. Pro návštěvníky je již několikátým rokem nejlákavější Den řemesel. Za zmínku stojí také velikonoční a vánoční program (vhodné i pro školní výpravy), událost s názvem Vojáci na vsi, divadelní představení pod širým nebem a mnoho dalšího. V závěru letošní sezóny bude stále na co se těšit, protože některé akce nás teprve čekají.

Už od letošního jara si mohli návštěvníci Skanzenu Vysoký Chlumec prohlížet nejprve velikonočně vyzdobené chaloupky a poznávat zdejší tradice a řemesla, stejně jako si zde mohli užívat nejrůznější tematické programy. Například přivítat jaro sem jezdili žáci z nedalekých škol a také děti ze středočeských dětských domovů. Pro všechny skupinové návštěvníky byl vždy připravený program uvnitř ve vyhřátých chalupách, ale také venkovní prohlídky skanzenu s tematickými úkoly.

Krásnou výzdobu tady ale neuvidíte pouze ve velikonočním čase, ale mění se dle aktuálního období v roce. Při vysokochlumecké pouti na Boží tělo zde proběhla Slavnostní bohoslužba. Na zápražích čtyř zdejších stavení byly oltáře s obrazy svatých. Krášlily je desítky čerstvých květin a zelené březové ratolesti. Posvěcené větývky zeleně si pak lidé odnášeli do svých domovů, aby je chránily od všeho zlého. Každým rokem tu ke konci léta bývá také divadelní představení, odehrávající se venku mezi chalupami, přímo pod hvězdami. V letošním roce děkujeme za představení „Jak jsem vyhrál válku“ příbramskému Divadlu A. Dvořáka.

Nejbližší plánovanou akcí na skanzenu je ukázka příprav na Havelské posvícení. Přijďte se podívat, co vše se muselo nachystat před posvícenským hodováním. Bude zde možnost vyzkoušet si např. draní peří, nebo nakládání zelí a další. K ochutnání chystáme koláče, škvarky a jiné dobroty. Ukázky řemesel s posvícenskou tematikou budou ve skanzenu k vidění v neděli 16. října 2022.

Taktéž můžu doporučit návštěvu skanzenu v předvánočním období. Kde jinde čerpat atmosféru Vánoc, než na místě, které je od základů spojeno s tradicemi našich předků.

V průběhu školního roku jsou v nabídce skanzenu také vzdělávací programy pro žáky různých věkových kategorií. Nejčastěji do vysokochlumeckého muzea v přírodě přijížděli žáci nižších ročníků na program „Na návštěvě v pohádce“. Pro starší žáky budou od jara připravené nové programy se zaměřením např. na historii, či environmentální výchovu. Zkrátka je z čeho vybírat. Těšíme se na vás!

autor článku: Petra Jiráčková - muzejní pedagog (redakčně upraveno)