Dnes je středa 6. prosinec, svátek má Mikuláš.

Zajímavosti

Místa, co mám rád: Na Prahu v Brdech

přidáno: 10. 07. 2022

Za pěkného a slunného počasí se určitě vyplatí uskutečnit půldenní výlet z Dobříše na Prahu v Brdech (862 m. n. m.). Nejlepší je asi zahájit pěší putování na parkovišti u stylového cyklo-občerstvení na severním okraji obce Nepomuk (630 m. n. m.), která se nachází cca 38 km od Dobříše a 5 km severozápadně od Rožmitálu pod Třemšínem.

Nejtěžší část výšlapu nás bude čekat hned na začátku, kdy máme nohy ještě odpočinuté. Po modré a následně žluté turistické značce si vyšlápneme po široké zpevněné cestě, která první 1,5 km stoupá až na okraj vrcholové plošiny druhého nejvyššího vrcholu Brd Prahu. Ukončená či ještě probíhající těžba lesního porostu nám umožňuje si při stoupání užít nádherné a daleké výhledy, které jsou krásné v kterékoliv roční době.

Nejhezčí výhled je však v oblasti tzv. Malé Prahy (850 m. n. m.) z Čákovy vyhlídky od pozůstatků německé válečné radiolokační stanice. Dostaneme se k ní krátkou odbočkou vlevo, ze žlutě značené cesty. Z okraje nad strmým zlomovým svahem lze přehlédnout rozlehlou kotlinu okolo Rožmitálu pod Třemšínem (cca 530 m. n. m.) a část brdských kopců a lesů okolo města. Na vzdáleném obzoru se rýsují chladírenské věže Temelínské jaderné elektrárny a dlouhý pás šumavských hřebenů. Za zcela výjimečných a optimálních vizuálních podmínek by snad mohly vykukovat přes Šumavu i vzdálené Alpské vrcholy.

Samotný vrchol Prahy je plochý, většinou zatím zalesněný. Omezené výhledy jsou z něj jen v oblasti vytěžených lesních ploch. Chceme-li se dostat až k nejvyššímu bodu vymezené cesty, míjíme od křižovatky Praha rozcestí (856 m. n. m.) po naší pravé straně vysokou věž meteoradaru.

Krátkou žlutě značenou odbočkou za věží vpravo se dostanete k triangulačnímu bodu. Další krátká odbočka severozápadním směrem nás zavede k pozůstatkům německého radiomajáku.

Po návratu k rozcestí Praha pokračujeme po žluté s postupným klesáním a později od křižovatky Pod Hubertkou (792 m. n. m.) po modré turistické značce západním směrem k asfaltové silničce.

Na ní odbočíme doleva a postupně míjíme po levé straně pomník Františka Roje, dále zajímavý geologický útvar – bývalý lom na železnou rudu s charakteristickým zabavením horniny Červený kámen (720 m. n. m.) a pomník Ivana Voronova.

Na křižovatce silniček U Svatého Jana odbočíme doleva a téměř po rovině míříme k cíli našeho pěšího okruhu. Pokud tam dorazíme do 200:00 hod., můžeme se i osvěžit v Cykloklubu Brdy Nepál. Zasloužíme si to, absolvovali jsme trasu dlouhou cca 9 km, ale prošli jsme se opravdu nádhernou přírodou.

I téměř sedmdesátiletí poutníci jsou schopni ujít celou trasu v letním počasí za 3,5 až 4 hodiny. Vhodné je využít alespoň nízké terénní boty a lehkou bundu pro případ náhlé změny počasí. Hodí se též zásoba pitné vody. Kromě nádherných výhledů nám přijde k duhu vcelku klidné přírodní prostředí a zejména čistý aromatický vzduch téměř horské přírody středních Čech.

Pro podrobnější informace k celé této oblasti doporučuji využít internetové „Mapy.cz“ či mapu č. 52 CHKO BRDY 1:25 000 nebo knihu „Jan Hajšman: Brdy opět otevřené“, vydavatel Starý most, 2015.

S přáním pevných kroků, lehkého dechu a vnímavých očí,

autor článku: Mgr. Miroslav Landa