Dnes je středa 6. prosinec, svátek má Mikuláš.

Zajímavosti

Mámin tip na výlet: Pěšky po hřebenovce z Mníšku pod Brdy na Dobříš

přidáno: 04. 10. 2022

Maminka Míša se přes léto vydávala se svou rodinou na řadu cest, aby nám opět mohla přinášet své tipy na turistické výlety s dětmi a inspirovat nás k aktivnímu trávení volného času s rodinou. Její dnešní tip nás zavede do krásných brdských lesů.

Věřím, že nejen dětem pěší výlety a klidně i delší turistické trasy svědčí. Nemusíte za nimi vyrážet daleko, protože naše brdské lesy jsou pro dlouhé turistické výlety jako stvořené. 

Zkusili jste někdy jít například pěšky z Mníšku pod Brdy do Dobříše?

Tras, kudy se můžete vydat, je několik. Za nás ale určitě doporučujeme "červenou" hřebenovku.

Napojíte se na ni na Skalce nad Mníškem pod Brdy. Sem vede hřebenovka až od pražské Zbraslavi. Samotný výšlap na Barokní areál Skalka s kostelíčkem, klášterem, poustevnou, občerstvením (v říjnu otevřeno o víkendech) a krásnými výhledy je jediné výraznější převýšení, dál už půjdete téměř celou dobu po rovince a v závěru túry z kopce. 

Ze Skalky pokračujte po červené značce přes osadu Na Rovinách s trampskou hospůdkou U Dernerů (na Čunčí), kde si dejte pivečko, oběd nebo výborný domácí koláček. Atmosféra je tu za všech okolností úžasná. Hospůdka Na Rovinách je poslední "občerstvovací stanice" po cestě, na zbytek cesty se pro jistotu vybavte svačinou a pitím.

Čeká vás krásná krajina s výhledy, celou dobu jdete po příjemné asfaltce, sem-tam lesní šotolině. Můžete dojít po červené turistické až na Stožec a potom "spadnout" z kopce dolů, nebo seběhněte z kopce o kousek blíž (za rozcestím Bílý kámen) a dojdete přes malebné rozcestí s bývalou hájenkou Knížecí Studánky. 

Do Dobříše dorazíte přes rozcestí Pod Židovým paloukem, buď kolem Obory po zelené, nebo přes rozcestí Pod Obrázkem po modré. 

Celá trasa měří kolem 20 km, můžete ji ale různě variovat a hravě ji zvládnete i s kočárkem nebo na kole.

Další tipy na výlety s dětmi (nejen) v okolí Dobříše nabízíme na našem instagramu VandrujemsEmmou.

autor článku: Michaela Fialová Rozšafná