Dnes je středa 6. prosinec, svátek má Mikuláš.

Zajímavosti

Mámin tip na výlet: Památník Karla Čapka a naučné stezky v jeho okolí

přidáno: 12. 08. 2022

Kdo z Dobříše a blízkého okolí by neznal jedno z nejkrásnějších míst našeho regionu Památník Karla Čapka ve Staré Huti. My vám ho tentokrát ale představíme trochu jinak… Maminka Míša totiž toto kouzelné místo navštívila se svou rodinou.

Někdejší letní sídlo spisovatele Karla Čapka a jeho ženy Olgy Scheipflugové je místo s jedinečným geniem loci. Kousek od rybníka Strž, na okraji obce Stará Huť, mezi stromy, v naprosté oáze klidu... Památník Karla Čapka doporučujeme v létě navštívit v ranních či podvečerních hodinách, kdy kolem neproudí moc turistů, abyste si mohli zdejší atmosféru vychutnat na sto procent.

Když se půjdete podívat dovnitř, můžete se mnohé dozvědět na expozicích věnované životu a dílu slavného spisovatele a jeho ženy - herečky, a také tvorbě Ferdinanda Peroutky. V prostorách památníku zhlédnete i virtuální 3D prohlídku a nejnovější expozici věnovanou místním hutím a hamrům. Návštěvu si ale užijete i když se jen posadíte na lavičku a dáte si kávu či zmrzlinu ve zdejším bistru.

Určitě doporučujeme vydat se také na procházku v okolí, kde vedou hned tři různě dlouhé naučné stezky. Všechny vychází od Památníku Karla Čapka. S nejmenšími dětmi zvolte nejkratší, dvoukilometrovou trasu. Se staršími a zdatnějšími turisty se pěkně projdete až do lesů v oblasti Kozích Hor a ujdete 7 či 10 km. Na naučné stezce je několik informačních panelů a také lavičky a odpočívadla. Správnou cestu vám ukáže legendární Čapkova fenka Dášenka. 

Další tipy na výlety s dětmi (nejen) v okolí Dobříše nabízíme na našem instagramu VandrujemsEmmou.

autor článku: Michaela Fialová Rozšafná