Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

Zajímavosti

Krajská muzea a galerie vás zvou zítra k návštěvě jen za symbolické vstupné

přidáno: 27. 10. 2021

28. říjen je již tradičně dnem státního svátku a vzniku samostatného Československa. A na tento den připadají i oslavy Dne Středočeského kraje. Při této příležitosti nabízejí středočeská muzea a galerie zřizovaná krajem kulturní programy pro širokou veřejnost za symbolické vstupné.

Navštívit lze třeba České muzeum stříbra v Kutné Hoře, Hornické muzeum Příbram, Muzeum Českého krasu, Muzeum Podblanicka, Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, Regionální muzeum Mělník, kutnohorský GASK či Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.

Prakticky zadarmo lze projít všechny expozice kutnohorského Českého muzea stříbra – Hrádek, Tylův dům a Kamenný dům, vstup je zdarma. Kromě stálých výstav je připraven také doprovodný program. Hornické muzeum Příbram otevírá své expozice nejen v Příbrami za symbolické vstupné. V areálu Ševčinského dolu na Březových Horách zažijí zájemci zábavný program pro rodiče s dětmi s názvem Havířské šprýmování, který hravou formou přiblíží práci i každodenní život horníků v minulosti.

Muzeum Mladoboleslavska bude mít 28. října všechny pobočky přístupné za vstupné 1 Kč, za stejnou cenu se otevírá i celé Regionální muzeum Mělník, které navíc připravilo interaktivní program k probíhající výstavě Jedu v jedu, koncert sboru Chrapot, archeologickou přednášku a další program včetně Popletené expozice – veselé soutěže pro děti v expozicích historických kočárků a houpadel. Jen 1 Kč zaplatí návštěvníci za vstupné také v Muzeu Českého krasu v Berouně a všech jeho objektech včetně Geoparku Barrandien. V Berouně bohatý program odprezentují 27. i 28. října. Připravena je komentovaná prohlídka dílen firmy Delicia Hořovice, kde se vyrábějí akordeony, komentovaná prohlídka Berouna, Den s geologem a Harmonikářské vystoupení.

Akce, které můžete na Den Středočeského kraje 28. října 2021 navštívit:

České muzeum stříbra Kutná Hora

 • Expozice Hrádek: vstupné 1 Kč: stálá expozice okruh I. - Město stříbra, výstava Zachráněné poklady barokního malířství, výstava Co nového v muzeu?
 • Expozice Kamenný dům: vstupné 1 Kč: stálá expozice I. - Královské horní město, stálá expozice II. - Lapidárium - umění kameníků doby jagellonské, výstava Černé řemeslo - Kováři a zámečníci na Kutnohorsku.
 • Expozice Tylův dům: vstupné 1 Kč: stálá expozice I. - Josef Kajetán Tyl, stálá expozice II. - Kutnohorské podzemí a jeho průzkum, výstava Za kutnohorskými výtečníky II. (Karel Havlíček Borovský, Jan Erazim Vocel).

Rabasova galerie Rakovník, p. o.

 • Výstava, Pars pro toto, volný vstup.
 • Výstava, Vendula Císařovská a Petr Císařovský, volný vstup.
 • Výstava, Amfora, volný vstup.

INFO - vstup volný do všech výstavních síní, ve kterých budou umístěny vlajky SK

Hornické muzeum Příbram, p. o

 • Havířské šprýmování, zábavný program pro rodiče s dětmi, který hravou formou přiblíží práci i každodenní život horníků v minulosti. Akce se koná 28. října 2021 od 10:00 do 16:00 hod. v areálu Ševčinského dolu za symbolické vstupné 1 Kč. Zároveň budou za toto symbolické vstupné přístupné i všechny ostatní areály a pobočky Hornického muzea Příbram, které je pořadatelem této akce.
 • Běh pro republiku v Památníku Vojna, tradiční sportovní akce pořádaná na oslavu vzniku republiky s cílem připomenout si osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních a jejich touhu po svobodě. Akce se uskuteční 31. října 2021 s následujícím programem: 9:00-10:00 hod. registrace běžců v areálu Památníku Vojna, pobočce Hornického muzea Příbram (startovné: děti zdarma, dospělí 50 Kč).

Muzeum T. G. M. Rakovník , p.o.

 • Šachová simultánní partie. Jedná se o tradiční akci, která se již léta koná dne 28. října v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech. Partnerem akce je zapsaný spolek ČSR - ČESKOSLOVENSKÉ RENOMÉ a Společnost M. R. Štefánika. Součástí slavnostního dne je také pietní akt u hrobu T. G. Masaryka.

Muzeum Českého krasu , p. o.

 • Pobočka MČK - Muzeum Hořovicka 27. října v 10:00 a v 11:00 hod. proběhnou u příležitosti Dne SK komentované prohlídky dílen Delicia Accordions Hořovice jako doprovodný program k výstavě harmonik v Muzeu Hořovicka, pobočce MČK.
 • Pobočka MČK - Muzeum Hořovicka 28. října od 13:00 hod. Hudební vystoupení žáků ZUŠ Josefa Slavíka Hořovice.
 • Muzeum Českého krasu v Berouně 28. října od 10:00 hod. komentovaná procházka Berounem určená dětem - zaměřená na berounská strašidla a pověsti.
 • Muzeum Českého krasu v Berouně 28. října od 14:00 hod. komentovaná procházka Berounem - pamětihodnosti, legendy a zajímavosti z dějin města.
 • Muzeum Českého krasu v Berouně 28. října od 9:00-16:00 hod. Den s muzejními geology - rýžování českých granátů, rozklepávání krystalů, ukázky zkamenělin regionu a zajímavých hornin a další aktivity s muzejními geology ve venkovní expozici muzea (Geopark Barrandien).

Regionální muzeum Jílové u Prahy , p.o.

 • Od 10:00 hod Slavností zahájení výstavy Když pampelišky nekvetly (80. výročí vystěhování obcí na Benešovsku a Sedlčansku), workshop - diskuse občanů, starostů, historiků, přednáška.

Muzeum Podblanicka, p. o.

 • Zámek Vlašim: 14:00 hod. vernisáž výstavy fotografií Náš domov Podblanicko, autor fotografií Michal Kozel; 17:00 hod. koncert českého hudebního skladatele a mistra klavírní improvizace Jiřího Pazoura Géniové české hudby v klavírních proměnách; během dne v rámci výstavy Textilní rostlinář bude zpřístupněna pracovní dílna Vytvoř hedvábné klubko a výrobky vytvořené návštěvníky v rámci této dílny - hedvábné klubka - budou následně využita při workshopu v Hospici Dobrého Pastýře v Čerčanech. Stálé expozice, výstavy, zámecké sklepení a vyhlídková věž budou od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hod. přístupné návštěvníkům za symbolické vstupné 1 Kč.
 • Benešov čp. 74: komentované prohlídky komorní výstavy Vznik vlajky prezentující předměty a archiválií vážících se ke vzniku vlajky nové Československé republiky v roce 1918. Stálé expozice a výstav pobočce budou od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hod. přístupné návštěvníkům za symbolické vstupné 1 Kč, a to včetně komentovaných prohlídek expozic na vyžádání.
 • Zámek Růžkovy Lhotice: stálé expozice a výstavy budou od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hod. přístupné návštěvníkům za symbolické vstupné 1 Kč.

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše

 • Památník Karla Čapka bude otevřen 9:00-12:00 a 12:30-17:00 hod., vstupné bude u příležitosti Dne Středočeského kraje ZDARMA. Navíc pro návštěvníky připraví vitrínu s běžně nevystavovanými dokumenty a osobními předměty osobností Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky.

Polabské muzeum, p. o.

 • Všechny expoziční objekty Polabského muzea, p.o. budou v Den Středočeského kraje nabízet návštěvníkům vstupné pouze za 1 Kč.

Nenechte si ujít akce také v:

autor článku: redakce DA (zdroj: www.kr-stredocesky.cz)