Dnes je čtvrtek 22. únor, svátek má Petr,
je Den sesterství.

Zajímavosti

Kraj podpoří turistickou Středočeskou desítku i pro rok 2023

přidáno: 02. 12. 2022

Středočeský kraj podpoří další ročník projektu zaměřeného na turistiku Středočeská desítka. Jde o celoroční volnou soutěž, kdy lidé do speciálního pasu sbírají otisky razítek z určených cílů. Po získání potřebného počtu razítek dostanou odznak Středočeské desítky. Na devátý ročník projektu radní schválili dotaci ve výši 150 000 Kč.

Středočeskou desítku pořádá Klub českých turistů (KČT). Cílem projektu je představit Středočeský kraj jako region, který nabízí velké množství atraktivních míst. Účastníci se zapojují do vybraných turistických pochodů a také do individuálních pochodů, které turisty zavedou do deseti kulturních příspěvkových organizací Středočeského kraje. V roce 2023 půjde například o Podlipanské muzeum Český Brod, Památník Vojna na Příbramsku, Sládečkovo vlastivědné muzeum Kladno nebo Muzeum Podblanicka ve Vlašimi.

„Středočeská desítka se za dosavadních osm ročníků vepsala do povědomí veřejnosti. Podle informací Klubu českých turistů se díky projektu zvýšila účast na tradičních pochodech. Kromě toho láká i turisty z jiných krajů a velká část z nich se na turistické akce pořádané ve středních Čechách opakovaně vrací. Jsem rád, že kraj opět podpoří projekt zaměřený na zdravý pohyb v přírodě a současně na poznávání našich kulturních cílů v regionu,“ uvedl krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Václav Švenda.

Středočeská desítka svým formátem na bázi soutěže oslovuje všechny věkové kategorie - od mládeže přes rodiny s dětmi až po seniory. Tomu odpovídá i fyzická (ne)náročnost jednotlivých turistických akcí začleněných do projektu. Na akcích budou připraveny turistické trasy od 10 do 50 km. V rovině organizované turistiky jde o 5 turistických pochodů vybraných KČT, v rovině individuální turistiky jde o 10 pochodů do krajských příspěvkových organizací v oblasti kultury. Každý účastník, který bude mít zájem získat v roce 2023 odznak Středočeské desítky, bude muset absolvovat minimálně 3 z 5 vybraných organizovaných turistických pochodů a individuálně navštívit 6 z 10 vybraných míst. Potvrzení o splnění podmínek bude zaznamenáno do speciálního Turistického pasu, a to zvláštními razítky, která nelze jinde a jinak získat.

V roce 2021 a 2022 byl například ve Středočeské desítce zařazen také Památník Karla Čapka ve Staré Huti, Památník Antonína Dvořáka na Vysoké u Příbrami nebo Skanzen Vysoký Chlumec. Zda a jaké památky od nás z Dobříšska budou do projektu zařazeny letos se zatím ještě neví.

 

autor článku: redakce DA (zdroj: www.kr-stredocesky.cz)