Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

Zajímavosti

Fototip na výlet: Vyrazte se vyfotit společně s krokodýly

přidáno: 25. 01. 2019

První novoroční fototip vás zve za zážitkem. S našimi články jsme se už podívali po různých místech v České republice. Objevovali jsme kouzla významných hradů i památek, nebo se prošli po Královské stolici. Tentokrát vyrazíme za dobrodružstvím do Protivína.

Vydáme se konečně také i někam dále než jen u nás po okolí, a to konkrétně do Protivína. Zde na jihu Čech je totiž úžasná krokodýlí zoo. Ta vznikla na základě soukromého chovu provozovatele Miroslava Procházky, který od roku 2005 krokodýly i úspěšně rozmnožuje.

V letech 2011 a 2012 byla vybudována velká terária pro chov obřích druhů krokodýlů. Už v této době zde bylo k vidění až dvacet dva druhů krokodýlů. V dnešní době je jich zde dvacet pět. Krokodýlí zoo plní funkci ochranářskou, chovatelskou a vzdělávací. Po stránce chovatelské je kladen velký důraz na rozřazení jednotlivých druhů krokodýlů po zoo i celé krokodýlí farmě tak, aby měli co nejlepší podmínky k rozmnožování. Na to se dbá především u ohrožených a kriticky ohrožených druhů krokodýlů, a to zde konkrétně u šesti ze sedmi ohrožených či kriticky ohrožených druhů. U tří už se dokonce povedlo naklást vajíčka, ovšem jejich inkubace už úspěšná nebyla. Tímto krokodýlí zoo splňuje i funkci ochranářskou.

Zoo chce být primárně také ekologická, proto se ve staré hospodářské budově, kde byli dříve například stáje, kočárovna či služební byt pro kočí, snaží propagovat ekologické technologie jako tepelná čerpadla.

Provozovatel krokodýlí zoo se také angažuje v oblasti ochrany přírody v České republice. Dle citace na jeho webových stránkách „Vychází z předpokladu, že ochranářská instituce jako je ZOO, by se měla podílet na ochraně živočišných rostlinných druhů nejen v exotických zemích, ale i ve své vlasti.“ V této zoo vás zaujmou krokodýli, kteří jsou obrovští, ale najdete tu i ta nejmenší mláďata. Ty, ze kterých jde strach, i ty, které byste si nejraději vzali pro jejich roztomilost domů. Kromě toho, že zoo je zajímavá už jen svou podstatou, můžete sem zajít i na různé akce. Zaujme vás zajisté GOLEM SHOW, která zde probíhá od počátku ledna 2019 každý víkend. Jedná se o krmení krokodýly mořského – Golema – největšího chovaného krokodýla mořského v Evropě. S krokodýli se tu můžete i vyfotit. Pokud o krokodýlech nic nevíte, můžete se zúčastnit programu „Poznej dokonalý výtvor evoluce – Seznam se s krokodýlem.“ Zde vás lektor seznámí se stavbou krokodýlího těla, vysvětlí funkci krevního oběhu a v závěru si můžete na krokodýla sáhnout a zjistit, jak hladkou vlastně kůži ve skutečnosti má. Tohoto programu se můžete zúčastnit průběžně každý den. Součástí zoo je i muzeum, kde si můžete prohlédnout lebky i celé kostry krokodýlů, ale i ostatních obratlovců. Sbírka nyní obsahuje více než 1.200 exponátů, včetně sbírky hmyzu.

Do Protivína se z Dobříše dostanete nejrychleji asi přes Příbram, odkud jede vlak přímo do Protivína. Cesta zabere něco kolem dvou hodin. Výlet si ale můžete zpestřit i o návštěvu Písku. Z Písku potom jede autobus přímo do Protivína.

autor článku: Michaela Vaňková