Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

Zajímavosti

Atmosféru Vánoc můžete načerpat i při Královském adventu na Křivoklátě

přidáno: 07. 12. 2018

Ani v prosinci nebudou chybět naše fototipy na výlety, tentokrát tematicky s vánoční atmosférou. Jako vždy nebude to místo nikterak neznámé, ale velmi zajímavé. Křivoklát mají v povědomí snad i všechny malé děti, koho by ale napadlo vyrazit sem za klidem vánočních svátků.

Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů, který využívala především česká knížata a králové. Nachází se v okrese Rakovník, takže stále v našem Středočeském kraji. Od roku 1958 je uznán jako kulturní památka ČR a v roce 1988 byl zapsán na seznam národních kulturních památek ČR. Na tomto hradě sídlilo mnoho našich významných rodů, od Přemyslovců přes Lucemburky a Jagellonce až třeba po Habsburky. Počátky hradu Křivoklát sahají až do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. byl tento velkolepý hrad postaven a v pozdějších dobách zde v dětství i dospělosti pobýval Karel IV. Hrad byl také přestaven, a to Václavem IV. Dokončen byl poté Vladislavem Jagellonským. Můžeme si tedy všimnout, že na vzniku tohoto skvostu se podíleli samé historicky velmi významné osobnosti.

Jak vzniklo jméno hradu Křivoklát? Existují dvě verze, ze kterých si můžete vybrat. Jedna říká, že v minulosti byl hrad obklopen křivými stromy, nesoucí jméno „Kláty“, proto Křivoklát. Druhá verze nabízí vysvětlení, že hrad byl postaven na křivé plošině – plátu. Jednalo by se tak o spojení slov křivý plát. Zajímavé také je, že v době husitských válek zde byly uloženy korunovační klenoty. Křivoklát v určitou dobu působil také jako vězení, čímž dost klesl na své prestiži, kterou má dnes nepochybně zpět. Do proslulého vězení či mučírny s mučícími nástroji se můžete jít dnes podívat. Čeká na vás také hradní kaple, Královský a Rytířský sál, muzea, obrazárna a další. Celá návštěva se dá zpříjemnit procházkou po hradbách této naší národní kulturní památky. V minulosti byl hrad oblíbeným místem pro vznik děl různých umělců. Těch je zde dnes již po málu, ale hrad je za to hojně využívaný filmaři.

Na Křivoklátě je během celého roku spousta různých akcí. Koná se zde například Léto na Křivoklátě, Královské Velikonoce, Křivoklání, Hradozámecká noc či kouzelné noční prohlídky. Na Vánoce sem můžete jet za Královským adventem. Na Křivoklátě bude přichystán bohatý program plný umění od hudby až po divadlo. Zúčastnit se můžete také císařské audience s Karlem IV. v Královském sále. Součástí adventu je zde i vánoční dílna, kde si můžete nakoupit různé dřevěné či proutěné dekorace. V chladných zimních dnech se zde určitě zahřejete domácí medovinou a své výborné jídlo si můžete dát v restauraci ze starých stájí. Atmosféru Křivoklátu lze načerpat i v noci, při nočních prohlídkách. Je zde možnost výběru ubytování, a to mezi Četnickou stanicí, bytem u Liščí bašty a apartmánem Magistra Kelleyho. Sezona je pro ubytování celoroční, a tak můžete tento nápad využít i jako dárek k Vánocům. Je zde totiž možnost zakoupit i dárkový poukaz.

Jak se na Křivoklát dostanete?

Na Křivoklát se můžete dostat vlakem, který ovšem přímo jezdí jen z Rakovníka či Berouna. Tak či tak musíte tedy autobusem ještě přes Prahu. Nejjednodušší cesta je opět samozřejmě autem. Bez něj je cesta delší a lehce složitější, i tak se ale určitě vyplatí.

autor článku: Michaela Vaňková