Dnes je pondělí 8. březen, svátek má Gabriela,
je Mezinárodní den žen.

dobrisskoaktualne.cz/zajimavosti

Zamrzlé rybníky lákají bruslaře. Teploty však stoupají a led je zrádný!

přidáno: 19. 01. 2021

Díky nízkým teplotám v minulých dnech zamrzly hladiny rybníků v Dobříši i okolí a jejich ledová plocha přilákala stovky bruslařů k zimním radovánkám. Bruslení na rybníku je krásné, ale na hrozící nebezpečí upozorňují i odborníci.

Bezpečný led by měl mít sílu 15 centimetrů

Při vstupu na přírodní ledovou plochu dbejte maximální opatrnosti. I když se led může na první pohled zdát silný, nemusí tomu tak být a pohyb po takové ploše je pak doslova životu nebezpečný.

Dobříšský Papež navštěvují v posledních dnech stovky bruslařů

Už před víkendem se na zamrzlé hladině rybníka Papež objevovaly desítky bruslařů. O víkendu tady nebyl problém napočítat i několik stovek dětí a dospělých.

Vzhledem k vysokému počtu osob na přírodní ledové ploše a dětí bez dozoru vyšlo upozornění i na facebookovém profilu města Dobříš:

Bruslení na rybníku Papež, je na vlastní nebezpečí

„Díky nízkým teplotám zamrzají hladiny rybníků v Dobříši i okolí a jejich ledová plocha láká bruslaře, a hlavně děti k zimním radovánkám. Bruslení na rybníku je krásné, ale může být nebezpečné. Dbejte proto při vstupu na přírodní ledovou plochu maximální opatrnosti. I když se led může na první pohled zdát silný, nemusí tomu tak být a pohyb po takové ploše je pak doslova životu nebezpečný.

Vzhledem k vysokému počtu osob na rybníku Papež v posledních dnech a dětí bez dozoru si dovolujeme upozornit, že vstup na rybník je pouze na vlastní nebezpečí každého z nás.

Město Dobříš ani strážníci Městské policie na rybníku Papež nekontrolují a ani nebudou kontrolovat sílu ledu. Město v tomto případě nenese žádnou zodpovědnost za bezpečné bruslení na tomto místě. Rybník Papež je v soukromém vlastnictví a město nemá právo ho, jakkoliv užívat nebo na něm dokonce zajišťovat veřejné kluziště. Za případnou újmu na zdraví není zodpovědný ani samotný vlastník rybničního pozemku.

Děkujeme, že nezapomínáte na opatrnost,“ upozorňuje město Dobříš.

Dobříšský rybník přilákal v posledních dnech opravdu neskutečné množství bruslařů. Desítky z nich jsme na rybníku Papež mohli vidět dokonce ještě včera večer po setmění, kdy venkovní teplota dosahovala plusových hodnot a nebezpeční propadnutí tady bylo rozhodně na místě.

Jak informoval naši redakci nejmenovaný zdroj, právě k prolomení ledu pod maminkou s dítětem mělo na Papeži dojít o uplynulém víkendu. V tomto případě se naštěstí nikomu nic nestalo a díky prolomení ledu v blízkosti břehu se oba dostali ven bez zásahu hasičů. Podle svědků zůstaly suché jen čepice a hovořit se tu dá o velkém štěstí.

Hasičský záchranný sbor ČR: Záchrana osob z vody a bezpečný pohyb na ledu 

Nezapomínejte na opatrnost! Venkovní teploty jsou nad nulou. Od včerejšího dne začaly teploty opět stoupat nad nulu a zamrzlé rybníky tak mohou být velmi nebezpečným místem. I když se led zdá na první pohled silný, skutečnost může být jiná. Není žádnou výjimkou, že se nedostatečný led proboří a následuje boj o život.

Zamrzlá i místy tající hladina rybníka Papež dnes ráno.

HASIČI RADÍ: Jak se bezpečně pohybovat na ledu

Aby se z romantiky nestalo drama, dodržujte tato základní pravidla:

autor článku: redakce DA (zdroj: www.hzscr.cz)