Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

Zajímavosti

Dobříšská šelma představila špičková modelářská díla

přidáno: 24. 08. 2020

V sobotu 22. srpna 2020 se dobříšská sportovní hala zaplnila modeláři z celé České republiky. K vidění tady byly modely aut, letadel, lodí, ale i miniatury celých vlakových soustav nebo bitevních polí. Na jednu z největších modelářských výstav letošního roku se přijeli podívat stovky návštěvníků všech věkových kategorií a obdivovali nejen práce modelářů, ale také historické automobily veteránistů, kteří Dobříšskou šelmu přijeli již tradičně podpořit.

Město Dobříš zažilo o víkendu další velkou akci tohoto léta. Tentokrát se jednalo o tradiční modelářskou výstavu s názvem Dobříšská šelma, která se nově konala v prostorách zrekonstruované sportovní haly.

13. ročník této výjimečné akce, přilákal okolo 120 vystavovatelů a představil přes 550 modelářských prací. Dobříšská šelma se tak podle hlavních organizátorů stala jednou z největších modelářských výstav tohoto roku v České republice.

„Jsme rádi, že k nám zavítalo tolik modelářů a vážíme si jejich času, který tady s námi tráví. Mnozí vážili opravdu dlouhou cestu a přivezli nám ukázat špičkové modely,“ řekl jeden z hlavních organizátorů výstavy, dobříšský modelář a současný místostarosta města Dobříš Tomáš Vokurka.

Na Dobříš přijeli vystavovatelé například z Mariánských Lázní, Plzně, Českých Budějovic, Broumova, Liberce, Pardubic, Jindřichova Hradce, Prahy, ale i z nedalekých Sedlčan nebo z Příbrami.

Byl na výstavě k vidění nějaký opravdový skvost?

„Je těžké vypíchnout jen něco. Všechny vystavené modely a ukázky modelářské práce jsou skvělé a ohodnocení těch nejlepších bude letos opravdu těžké. Výborné jsou všechny modely a děkujeme modelářům, kteří přijeli a přivezli s sebou svá díla a samozřejmě děkujeme i návštěvníkům, kteří se za námi přišli podívat a podpořili nás," odpověděl na otázku za dobříšsské modeláře Bohumil Hřebík. 

Na Dobříši jste tak mohli o víkendu vidět špičkové modely na top úrovni.

Jak dlouho zabere příprava takovéto výstavy?

„To je roční práce. Prakticky vždy hned jak nám výstava skončí, začínáme řešit místo, termín a další parametry příští Dobříšské šelmy,“ řekl Tomáš Vokurka a dodal, že nejhektičtější a nejnáročnější fáze příprav přichází asi 2 – 3 měsíce před samotným konáním výstavy.

Co vše organizátory během výstavy čeká?

„Na místě se vše připravuje den před samotným konáním akce a ráno je nejdůležitější všechny vystavovatele správně zaregistrovat. Celý den je hodně běhání, ale určitě si i organizátoři najdou čas pobavit se s vystavujícími, s návštěvníky a prohlédnout si všechny modely na výstavě,“ upřesnili dobříšští modeláři společně.

„Důležitá práce nám začíná především po obědě, kdy si členové hodnotící poroty musí jít modely prohlédnout detailně a každý z členů odborné poroty pak dá své tipy na ocenění. Po asi dvou hodinách pak máme jasno a přichází slavnostní vyhlášení vítězů,“ popsal stručně další průběh výstavy Tomáš Vokurka. 

Některé z vystavených modelů byly opravdu neuvěřitelná díla, která musela dát obrovskou práci. Modeláři mnohdy tvoří s pečlivostí sobě vlastní naprosté detaily, zapojují osvětlení, barvami malují a nejrůznější nápisy, stínují, dotvářejí přírodní kulisy a dovádí svá díla k dokonalosti. Neméně pečlivě pak s modely zachází při jejich převozu, kdy je balí do boxů a krabic vystlaných polystyrenem a zabezpečují špejlemi, aby se s nimi při cestě nic nestalo.

Dobříšskou šelmu 2020 podpořili svou účastí již tradičně také veteránisti, kteří přivezli ukázat své historické skvosty přímo před sportovní halu. Mezi nimi jste mohli vidět i několik kousků z garáží samotných Dobříšáků a sednout si za volant vojenské techniky i české klasiky. Samozřejmě nechyběly ani motocykly značky JAWA nebo klasické Stadiony.

FOTOREPORT z celé akce naleznete na facebooku Dobříšska aktuálně.

Na Dobříšskou šelmu se podle organizátorů můžeme těšit opět za rok, a jak nám prozradili: „Budeme se snažit připravit opět velkou výstavu zde v dobříšské sportovní hale a přilákat ty nejlepší vystavovatele. Cokoliv jiného, by bylo po letošním úspěchu vlastně krokem zpátky.“

Dobříšští modeláři

Modeláři na Dobříši fungují víc jak 13 let a vedou zde také oblíbený kroužek pro děti, který se koná každé úterý odpoledne v učebně KD Dobříš.

„Přihlásit se k nám může i úplný začátečník, dítě i dospělí, a s sebou si nemusí nosit prakticky nic, všechny vybavíme základním nářadím, barvami i vhodnými stavebnicemi. Ale je pravda, že pro nový školní rok už máme téměř obsazeno. Na kroužku máme volné už jen jedno, možná dvě poslední místa,“ uvedl Tomáš Vokurka.

Pokud tedy vaše děti modelařina láká, neváhejte se ozvat (kontakt ZDE). Děti zde pracují převážně s plastovými modely, které jim zajišťují vedoucí kroužku a naučí je pracovat s barvami, lepidly a dalšími nástroji pro modeláře. 

autor článku: redakce DA