Dnes je úterý 21. září, svátek má Matouš,
je Mezinárodní den míru.

Zajímavosti

Výjimky a opatření nového nouzového stavu

přidáno: 15. 02. 2021

Vláda na žádost hejtmanů vyhlásila včera odpoledne nový nouzový stav. Na území České republiky tak na dalších 14 dní platí téměř stejná protiepidemická opatření jako doposud. Hejtmani si však prosadili několik výjimek a úprav opatření platných od dnešního dne.

Poté, co poslanci na konci minulého týdne neodsouhlasili pokračování nouzového stavu, spojili se hejtmani jednotlivých krajů, aby se pokusili nepřehlednou a zmatenou situaci v zemi uklidnit. Pokud by si totiž každý kraj začal řešit situaci sám, platila by v České republice v jednotlivých regionech různá opatření na základě různých zákonů.

Středočeský kraje požádala vládu o nouzový stav ze stejného důvodu jako ostatní kraje: „V regionech, kde by platila opatření ministerstva zdravotnictví, aby byly například otevřené obchody, služby, bazény, veletrhy či lyžařské areály. Jejich provoz by bylo možné regulovat pouze podmínkami, nikoliv zakázat. Důsledkem by s velkou pravděpodobností byla turistika za nákupy, službami či sportovním vyžitím. To by zásadně ovlivnilo účinnost regionálně přijatých opatření a přispělo ke zhoršení epidemiologické situace. Na základě podaných žádostí o vyhlášení nouzového stavu v sousedních sedmi krajích se proto Středočeský kraj rozhodl o nouzový stav na 14 dnů požádat také,“ uvádí tisková zpráva z webu www.kr-stredocesky.cz.

OPATŘENÍ PLATNÁ OD PONDĚLÍ 15. února 2021

Provozní doba úřadů a knihoven funguje v normálním režimu

Od dnešního dne jsou obecní a městské úřady opět otevřeny podle normální pracovní doby a klasických úředních hodin. Lidé tak mohou využívat jejich služeb bez většího omezení. Hejtmani a zástupci opozice, kteří o tuto změnu požádali věří, že díky této úpravě se nebudou před úřady tvořit dlouhé fronty. Otevírají se také výdejová okénka knihoven.

Uvolnění pro jednání vedení firem

Vláda umožnila jednání představenstev, dozorčích rad, valných hromad a dalších orgánů firem. V případě konání zasedání s účastí nad 10 osob, musí být dodrženy rozestupy 2 metrů, účastníci musí mít respirátory nebo roušky a negativní antigenní test. Maximálně se může takto sejít 50 osob.

Omezení pohybu

Pobyt osob přes den je možný pouze v rámci pracovních cest, za výkonem povolání, obstarání nákupu a léků, individuální rekreaci a z důvodu venčení psů do 500 metrů od bydliště.

Výuka ve školách

Stále je v platnosti omezený režim. Do školy tak chodí pouze 1. a 2. třídy, ostatní zůstávají na distanční výuce. Návrat děti do škol – 9. třídy a maturitní ročníky se předpokládá od 1. března 2021. Předložen by měl být také plán nástupu ostatních žáků a studentů do škol.

Ubytovací služby

V rámci ubytovacích služeb došlo také k mírnému uvolnění. Nyní mohou být ubytovány kromě osob na služební cestě také osoby cestující do jiného města za lékařem a výjimka platí i pro jejich doprovod. Hotely a ubytovací zařízení mohou využívat také lidé, kteří se octnou v nařízené izolaci anebo karanténě.

Obchody a restaurace

Také maloobchodní prodej je nadále zakázán - kromě stanovených výjimek:

  • pohonné hmoty,
  • potraviny,
  • lékárny,
  • květinářství,
  • drogerie,
  • optiky,
  • galanterie,
  • papírnictví.

Hospody, restaurace a další stravovací zařízení zůstávají pro veřejnost uzavřena. Fungovat mohou i nadále formou výdejového okénka nebo rozvozu.

Zakázán je i nadále také prodej zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách.

Zákaz návštěv na lůžkových oddělení nemocnic

Návštěvy v nemocnicích na lůžkových odděleních jsou omezeny, stejně jako návštěvy v domovech pro seniory.

Venkovní sportoviště, vleky a lanovky

Vleky a lanovky jsou pro veřejnost stále uzavřené. Městská sportoviště jako skateparky jsou otevřeny podle rozhodnutí jednotlivých úřadů.

Alkohol na veřejnosti

Zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti pokračuje. Lidé by se pak mohli shlukovat ve větším množství před hospodami.

Kultura a sport

V oblasti kultury a sportu se také nic nezměnilo. Zakázány jsou veškeré koncerty, hudební, divadelní a filmová představení, včetně cirkusových vystoupení. Vstup je zakázán také do zoologických a botanických zahrad, muzeí, galerií, hradů i zámků.

Nadále zcela uzavřené zůstávají plavecké bazény, sauny, wellness centra a jim podobné provozovny, tělocvičny, fitcentra a další sportovní zařízení.

Co bude za 14 dní?

Hejtmané ve svém včerejším usnesení vládu mimo jiné vyzvali k přeložení pandemického zákona, a k pravidelnému týdennímu dialogu o vývoji situace a úpravě podmínek nouzového stavu. Nouzový stav je nyní platný do 28. února 2021 a o jeho dalším prodloužení či nastavení nových opatření a postupném rozvolňování, se tak bude rozhodovat v následujících dnech.

autor článku: redakce DA