Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

Zajímavosti

Tříkrálová sbírka 2022 je tady! Přispět můžete několika způsoby

přidáno: 01. 01. 2022

Pandemie nemoci covid-19 a související přijatá opatření posouvají Tříkrálovou sbírku do online prostoru. Koledníci hledají způsob, jak přinést do domácností po celé České republice požehnání a neohrozit přitom zdraví lidí, kteří do sbírky – mnohdy již pravidelně – přispívají.

„Osobní setkávání je samozřejmě jedním z pilířů sbírky a jen velmi neradi o něj přicházíme. Zpřísněná opatření nám však neumožní koledování ve skupinkách v ulicích uskutečnit,“ říká hlavní koordinátorka Gabriela Víšová. „Nechceme však ochudit dárce o zážitek z koledy ani o požehnání, které koledníci do domů přinášejí. Víme, že řada lidí se na koledu těší. Snažíme se proto využít všech možností, které nám nabízí online prostor,“ dodává Gabriela Víšová. 

Sbírka je připravena ve virtuální podobě na stránkách www.trikralovasbirka.cz, kde všem lidem dobré vůle zazpívají dětští koledníci a odtud je také možné do sbírky přispět prostřednictvím online pokladničky. Ta bude na stránkách až do 30. dubna. Na webu si může také každý vyslechnout požehnání z úst otce Josefa Suchárafaráře a koledníka z poutního místa Neratov v Orlických horách.

Na Tříkrálovou sbírku máte možnost přispět i s použitím QR kódu.

Sbírku je dále možné podpořit pomocí DMS jednorázově či trvale:

  •  DMS KOLEDA 30/60 nebo 90/ na číslo 87777,
  •  DMS TRV KOLEDA 30/60 nebo 90/ na číslo 87777

nebo přímo bankovním převodem na účet číslo: 66008822/0800 - variabilní symbol: 777.

Tříkrálové kasičky v Dobříši a okolí

Zapečetěné kasičky s logem Charity Česká republika naleznete v obchodech, na úřadech, v kostelech a dalších veřejných místech po celé republice. Pokud hledáte konkrétní město/obec a umístění statických kasiček, pak navštivte webové stránky nejbližší charity, která je ve vašem okolí. Adresář všech charit naleznete ZDE.

Vzhledem k přísným koronavirovým opatřením a také z preventivních důvodů bude Tříkrálová sbírka probíhat komorně, převážně do kasiček, které budou stabilně umístěny například v kostele, v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši nebo po dohodě i na jiných veřejných místech, v okolních obcích v obchodech a na obecních úřadech.

Není ovšem vyloučeno, že se někde tříkráloví koledníci objeví

"Buďte k nim, prosím, vstřícní, budou vděčni za každý příspěvek do kasičky, protože tyto získané prostředky půjdou potřebným lidem v nouzi," říká paní Jana Svobodová z Farní charity Dobříš a dodává"V loňském roce byly tyto finance z Tříkrálové sbírky využity na pomoc sociálně slabým jedincům na potraviny, léky i ochranné pomůcky a ve spolupráci s charitou Starý Knín na dovybavení stacionáře pro děti, na adopci na dálku atd. Jistě všichni víme, že nás čeká nelehké období, ale každý dobrý skutek, dobrá vůle a ochota pomáhat může to „těžké období“ ulehčit, protože to, co dáváme druhým z dobré vůle, je obdarováním i pro nás samotné a posouvá svět k lepšímu."

Tradiční Tříkrálový koncert na ČT 1

Součástí akce je tradičně Tříkrálový koncert, který se bude vysílat v přímém přenosu na ČT1 v neděli 9. ledna 2022 od 18:00 hod.

Přímý přenos 15. ročníku koncertu, který věnujeme všem koledníkům, příznivcům a podporovatelům Tříkrálové sbírky, opět odvysílá Česká televize ze svého studia. Moderovat jej bude osvědčená dvojice Martina Kociánová a Jan Čenský, z „terénu” jim budou tentokrát sekundovat herci Městského divadla Brno, Jakub Uličník a Michal Isteník. O hudební čísla se podělí Lenka Nová, která vystoupí s klavíristou Petrem Maláskem a kytaristou Josefem Štěpánkem, skupina Tata Bojs a Petr Bende.

VIDEO: Požehnání příznivcům Tříkrálové sbírky

Příznivcům Tříkrálové sbírky žehná pater Juan od Sv. Tomáše na Malé Straně v Praze. Pater Juan Bautista Ignacio Provecho López, augustiniánský kněz a pedagog.

Tříkrálová sbírka zajišťuje miliony pro potřebné

Jsou to pochopitelně dárci, kteří rozhodnou, zda sbírku finančně podpoří – a tím pomohou lidem v nouzi. V průběhu dvaceti let celostátního konání sbírky dárci přispěli na pomoc potřebným celkovou částkou dosahující těžko uvěřitelných 1 495 360 651 Kč. V prvním ročníku se v celé republice vybralo 31 925 317 Kč, v roce 2020 to už bylo neuvěřitelných 133 803 733 Kč. „Během dvaceti let se podařilo vybrat pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun. Ta obrovská lidská solidarita a ochota pomáhat nás každoročně nepřestává udivovat a dojímat a jsme za ni nesmírně vděční,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Za dvacet let pomohla sbírka zlepšit tisíce charitních služeb a jejich prostřednictvím i desítky tisíc životů charitních klientů. Takzvané záměry – tedy účel, kde vybrané peníze pomohou – se schvalují každoročně předem. Pravidelně díky tříkrálovým přispěvatelům Charita obměňuje například vozy pro pečovatelky a ošetřovatelky, dárci dále podpoří i provoz chráněných pracovišť, nákup antidekubitních matrací a polohovacích křesel pro seniory, nákup školních a výtvarných potřeb a svačin a pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Dalšími záměry jsou například pomoc osobám s těžkým zdravotním postižením prostřednictvím služby osobní asistence, nákup zdravotní pomůcky pro handicapované děti, potravinová pomoc rodinám v nouzi a provoz charitního šatníku, podpora domácího hospice či terénní práci se sociálně slabými rodinami s dětmi.

autor článku: Jana Svobodová - FCH Dobříš