Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

Zajímavosti

Světový den vody: Tipy jak jednoduše šetřit vodou a bezvadné vodní pokusy

přidáno: 22. 03. 2021

Voda je náš nejcennější přírodní zdroj. Jak je důležitá si většinou uvědomíme až v okamžiku, kdy přestane být samozřejmostí. Význam životadárné vody si tradičně připomínáme 22. března.

Téma tohoto svátku vody je v dnešní době více než aktuální. I v České republice se vinou extrémních výkyvů počasí a suchých období stává voda stále vzácnější surovinou. Zásoby podzemních i povrchových vod se tenčí, vrty i studně vysychají, lidé pociťují akutní nedostatek vody. Naléhavěji, než kdykoliv předtím je třeba chránit vodní zdroje, hledat nové a efektivněji využívat ty dostupné.

Světový den vody nám připomíná význam vody a potřebu udržitelného nakládání s vodními zdroji. Tato tradice byla zahájena v roce 1993, kdy byl Valným shromážděním Organizace spojených národů 22. březen vyhlášen Světovým dnem vody. Heslo letošního roku je „Valuing Water“, tedy „hodnota vody“. Voda samotná má pro každého z nás jinou hodnotu a jiný význam. Jisté však je, že bychom si jí měli vážit a snažit se s ní šetřit.

Jak jednoduše můžeme šetřit vodou v domácnosti upřesňuje Ing. Tomáš Kolařík z Vodohospodářeské společnosti Dobříš:

Začít by měl každý u sebe. Možností, jak může člověk šetřit vodou, je spousta, určitě je všichni znáte…

V první řadě bych jmenoval využití dešťové vody na zalévání a využití vody v bazénu na více období. A jak můžete vodou šetřit v domě nebo v bytě?

  • Nainstalujte si sprchovou hlavici s menším průtokem.
  • Používejte na toaletě pouze splachování s menším objemem vody.
  • Vypněte vodu, když si čistíte zuby. Vypněte vodu, než si namydlíte ruce.
  • Dávejte přednost sprše; oproti koupeli ve vaně ušetříte až polovinu vody.
  • Používání myčky nádobí oproti ručnímu mytí šetří vodu až trojnásobně.
  • Kapající kohoutek opravte, i malý únik po kapkách může ve výsledku znamenat mnoho litrů vody.

Bez vody bychom nemohli žít. Je nepostradatelnou životodárnou tekutinou, bez níž se neobejdou lidé, zvířata, ani příroda. V důsledku klimatických změn nás stále častěji trápí sucho a význam vody, jejího užívání a ochrany neustále roste. Na to bychom měli velmi dobře pamatovat každý den.

Světový den vody plný zábavných barevných pokusů, her a vodních triků

Voda je úžasná a dají se s ní dělat senzační věci. Máme tady pár nápadů pro děti, díky kterým můžete dnešní Světový den vody oslavit s bezva vodní zábavou.

KÁJA A BAMBULÁČEK – Barevné pokusy s vodou

Vítejte v laboratoři Káji a Bambuláčka! Děláte rádi různé pokusy? Máte rádi Barvičky? V tom případě vás tohle video bude hodně bavit.

KÁJA A BAMBULÁČEK – Neuvěřitelné vodní triky

Název tohoto videa mluví za vše. Kája a Bambuláček vám v něm předvedou fascinující pokusy, k nimž budete potřebovat hlavně vodu!

KVÍZ o sladkou odměnu

Vezměte nádobu na vodu a udělejte si s dětmi jednoduchý kvíz, při kterém budou hádat, co se stane s určitými věcmi ve vodě. A nezapomeňte na sladkou odměnu za určitý počet správných odpovědí.

  • Plave na hladině nebo klesá ke dnu?

Použijeme nádobky, korkové špunty, kamínky, dřívka, papíry, balónky, plastové hračky, šroubky, mycí houby a cokoliv dalšího.

  • Rozpustí se ve vodě nebo ne?

Na kvíz doporučujeme želatinu, cukr, sůl, kávu, čaj, ocet, olej, mýdlo, jar, písek, malé kamínky, plastové kuličky a další.

 

Přejeme vám pohodový Světový den vody!!!

autor článku: redakce DA (zdroj: www.mzp.cz, www.nase-voda.cz, www.wiki.rvp.cz)