Dnes je úterý 19. říjen, svátek má Michaela.

Zajímavosti

Půjdete v sobotu uklízet do města, vesnice, k silnicím, vodě nebo do lesa?

přidáno: 16. 09. 2021

Celosvětový úklidový den 18. září se kvapem blíží! Český svaz ochránců přírody, město Dobříš i okolní vesnice vybízí dobrovolníky, aby se pustili do úklidu svého okolí.

Celosvětová kampaň „Ukliďme svět“ je opět tady! Letos se jedná již o 28. ročník této mezinárodní úklidové akce, do které se zapojují ochránci přírody i dalších dobrovolníci z řad veřejnosti a v neposlední řadě žáci mateřských, základních i středních škol.

Jen tento rok bylo k dnešnímu dni po Česku zorganizováno přes 396 úklidových akcí. Na úklidu se podílelo na 11 400 dobrovolníků a doufáme, že s podzimním termínem toto číslo výrazně vzroste,“ říká Veronika Andrlová, která v Českém svazu ochránců přírody pracuje jako koordinátorka kampaně.

Na Dobříšsku dobrovolníků k úklidu ubývá

Město Dobříš i okolní vesnice zatím příliš velký zájem o úklid z řad veřejnosti na tuto sobotu neevidují. Zájemců o pytle a rukavice zdarma je jen velmi málo, stejně jako nahlášených dobrovolníků na samotné úklidové akce ve městě, v obcích a okolí.

"V našich krajích je dlouholetým zvykem uklízet spíše na jaře, nicméně jarní úklidové akce již podruhé narušila epidemiologická situace, resp. vládní opatření. Letos se tak jarní úklidy konaly alespoň formou tzv. pytlomatů, u kterých si dobrovolníci vyzvedávali pytle na odpad a poté vyráželi uklízet individuálně, či v rodinném kruhu. I ve ztížených podmínkách se uskutečnilo přes 1800 úklidových akcí," uvedl za organizátory Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. Kolik se jich povede zorganizovat nyní, zůstává otázkou. 

Kromě města Dobříše se k akci Ukliďme Česko v našem okolí zapojují obce Višňová, Drhovy, Nový Knín, Mokrovraty, Mníšek pod Brdy a Pičín.

Jak se zapojit do úklidu?

Do kampaně se po celé České republice může zapojit kdokoliv a to buď zorganizováním vlastní akce, anebo účastí na akci vyhlášené v okolí. Pokud si chtějí lidé organizovat akci sami, je zapotřebí, aby se přihlásili prostřednictvím webového formuláře na www.uklidmesvet.cz.

Ochránci přírody, města a obce úklidové akce podpoří pytli a rukavicemi a jejich detaily zveřejní na internetových stránkách a aktualizované „úklidové“ mapě.  Tu mohou využít další dobrovolníci, kteří budou hledat organizované úklidy ve svém okolí.

Pojďte uklízet, bavte se a soutěžte!

A stejně jako vždy, i na podzim budou úklidy provázet tematické soutěže, které budou zpestřením celé kampaně. Lidé budou mít za úkol posílat fotografie či videa.

Soutěže pro podzimní celosvětový úklidový den 18. září!

Stejně jako vždy, i na podzim budou úklidy provázet tematické soutěže, které budou zpestřením celé kampaně.

Fotografická soutěž "Před a po" 

  • vyfotografuj míto před úklidem a bezprostředně po něm

Fotografická soutěž "Fotografie z akce" 

  • v této kategorii se opravdu meze nekladou
  • nejzajímavější, nejvtipnější, nejakčnější fotografie vyhrává

Videosoutěž

  • natočte a sdílejte s námi video z úklidu, nebo jakékoliv video o odpadech, fantazii se meze nekladou

Pravidla soutěží a další info naleznete zde.

Ukliďmě Česko v Dobříši

Již tradičně se k této akci připojuje také město Dobříš. 

"Opět zajistíme gumové rukavice, pytle na odpad a samozřejmě i svoz a likvidaci sesbíraného odpadu. Sraz dobrovolníků úklidu bude dne 18. září 2021 v 9:00 hod. před Městským úřadem Dobříš, Mírové náměstí 119, kde budou k dispozici pro všechny účastníky pytle i rukavice. Současně bude zajištěn svoz všech nasbíraných pytlů. Pokud byste se rádi účastnili této úklidové akce, ale nemáte volný čas v uvedeném termínu, je možné se domluvit s organizátorem akce na tel. 778 531 687 a po dohodě vybrat lokalitu úklidu a čas, který Vám vyhovuje, a současně si vyzvednout u organizátora akce potřebné pomůcky," upřesňuje za město Dobříš Martina Uhrinová. 

autor článku: redakce DA (zdroj: www.uklidmesvet.cz)