Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

Zajímavosti

PŘEHLEDNĚ: Nová pravidla testování zaměstnanců a pracovní karantény

přidáno: 17. 01. 2022

Od dnešního dnes se opět mění některá opatření zavedená v souvislosti s pandemií covid-19. Změny se týkají hlavně testování zaměstnanců, dětí ve školách a délky pracovní karantény. Nově zavedená opatření přinášíme přehledně, stručně a jasně.

TESTOVÁNÍ

Zaměstnanci se musí povinně testovat 2x týdně antigenním testem

  • Testování zaměstnanců probíhá nejdříve třetí den po předchozím testování. Pokud bude mít zaměstnanec pozitivní výsledek testu, nastoupí automaticky do pětidenní karantény. V případě, že nebude mít dotyčný příznaky, nemusí na PCR test a po návratu do práce se opět otestuje antigenním testem. Pokud zaměstnanec na vlastní žádost podstoupí PCR test, jehož výsledek bude negativní, může ukončit karanténu dříve.

Testování OSVČ

  • OSVČ se testují antigenním testem 2x týdně v případě, že se tam, kde vykonávají svoji činnost, setkávají se třetími osobami. Toto opatření neplatí pro osoby ze stejné domácnosti.

Testování ve školách

  • Na základních a středních školách se budou žáci a zaměstnanci školy od dnešního dne testovat 1x týdně antigenním testem. Pokud bude mít testovaný pozitivní výsledek, musí povinně na PCR test.
  • Pro zaměstnance mateřských, vyšších odborných škol a vysokých škol platí pravidlo testování 2x týdně.
  • Studentů vysokých škol se povinné testování ve zkouškovém období zatím netýká.

Zdravotníci a pracovníci v sociálních službách

  • Všichni zdravotníci, pečovatelé a další pracovníci v sociálních službách se od pondělí 17. ledna testují 1x týdně profesionálně odebraným antigenním testem, případně mohou využít variantu testování 2x týdně samotestem jako ostatní zaměstnanci.
  • Výjimku z testování mají plně očkovaní pracovníci a ti, kteří covidové onemocnění prodělali v uplynulých 180 dnech.

BEZPLATNÉ TESTOVÁNÍ

Na celkem 5 bezplatných PCR testů za měsíc mají nárok všichni očkování (už po první dávce) a všichni mladší 18 let.

Neočkovaní lidé si musí PCR testy, které nepředepsal lékař nebo hygienická stanice, zaplatit ze svého. Cena testování se pohybuje okolo 800 Kč.

PRACOVNÍ KARENTÉNA

Pracovní karanténa se bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Přesné podmínky pak určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až do chvíle, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty.

Lidé zařazení do pracovní karantény tedy budou moci chodit do práce i v případě, že budou mít pozitivní antigenní test na koronavirus. Jednat by se však mělo pouze o výjimečné případy.

autor článku: redakce DA