Dnes je čtvrtek 7. prosinec, svátek má Ambrož,
je Mezinárodní den civilního letectví.

Zajímavosti

Předpověď počasí na tento týden pro Dobříš a okolí

přidáno: 20. 06. 2022

Jaká je předpověď počasí Českého hydrologického ústavu na tento týden a jaké výstrahy jsou aktuálně v platnosti pro Dobříš a okolí?

Vývoj situace a počasí pro ČR od pondělí 20. do pondělí 27. června 2022

„Přes naše území bude zvolna přecházet od severozápadu zvlněná studená fronta. Od úterý bude počasí u nás pod vlivem oblasti vyššího tlaku vzduchu. Ve středu nás přechodně ovlivní zvlněná studená fronta od západu. Na konci týdne bude od západu do střední Evropy postupovat brázda nízkého tlaku vzduchu spolu se zvlněnou studenou frontou,“ upřesňují meteorologové.

Předpověď na pondělí 20. června 2022:

Zpočátku polojasno, od západu oblačno až zataženo, na většině území přeháňky, místy bouřky, ojediněle silné, na východě i velmi silné. Večer od severozápadu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 20 až 16 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 33 °C, na severu a severozápadě území kolem 26 °C, v 1000 m na horách kolem 25 °C. Slabý, postupně mírný jihozápadní až západní, k večeru až severozápadní vítr 3 až 7 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Meteorolog k tomuto dodává: „V bouřkách se mohou vyskytnout kroupy, nárazy větru kolem 90 km/h a úhrny srážek kolem 30 mm.“

Předpověď na úterý 21. června 2022:

Jasno až polojasno, během dne místy až oblačno, k večeru na jihozápadě ojediněle možnost přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s během dne od západu zeslábne.

Předpověď na středu 22. června 2022:

Skoro jasno až polojasno, postupně od jihozápadu oblačno až zataženo, místy, zejména v jižní polovině území přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na čtvrtek 23. června 2022:

Polojasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti, zejména na jihozápadě přeháňky nebo i bouřky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 32 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na pátek 24. června 2022:

Skoro jasno až polojasno, postupně od západu přibývání oblačnosti, místy přeháňky a bouřky. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s v bouřkách přechodně zesílí.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:

Oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť, přeháňky nebo i bouřky. Přechodně i polojasno. Nejnižší noční teploty 18 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 28 °C.

Aktuálně platné výstrahy pro Dobříš a okolí

Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu: Nebezpečí požárů

Platnost: od 20. června 2022 00:00 do 15:00 hod.

 

Hrozí zvýšené riziko vzniku a šíření požárů.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu: Silné bouřky

Platnost: od 20. června 2022 11:00 do 21:00 hod.

 

Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených menšími kroupami, nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h) a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.chmi.cz)