Dnes je čtvrtek 8. červen, svátek má Medard,
je Mezinárodní den oceánů.

Zajímavosti

Počasí jako na houpačce. Silné sněhové přeháňky a hned zase slunce a jasno

přidáno: 20. 01. 2022

Od dnešního ráda až do zítřejších večerních hodin platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před výskytem silných sněhových přeháněk. Jedna velmi intenzivní se přehnala dnes dopoledne také přes Dobříšsko, kde naštěstí nenapáchala žádné větší škody. Silné a nepříjemné sněhové přeháňky rázem vystřídalo slunce a jasno.

Počasí jako na houpačce. Právě tak to bude vypadat dnes i zítra po celé České republice a Dobříš, Mníšek pod Brdy, Hořovice, Příbram, Sedlčany ani další místa nevyjímaje.

Upozornění před silnými sněhovými přeháňkami, následkem kterých se budou tvořit sněhové jazyky na silnicích a náledí platí v první řadě hlavně pro řidiče.

V následujících hodinách hrozí zhoršení sjízdnosti komunikací a některé vozovky mohou být v důsledku počasí zcela nesjízdné. Při řízení auta je tak nutná zvýšená opatrnost.

Při poklesu teplot pod bod mrazu se navíc v polohách pod 500 m mohou lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky. Venku tak může nastat nebezpečí úrazu v důsledku uklouznutí, problémy v dopravě, ale i výpadky internetového nebo telefonního signálu. Nemalé problémy bude zřejmě v následujících hodinách způsobovat také silný vítr.

Další silné sněhové přeháňky mohou způsobovat přechodně tzv. bílou tmu

Příliv studeného vzduchu s četnými a silnými sněhovými přeháňkami může způsobovat nemalé problémy na silnicích a dálnicích.

Ostatně dopolední přeháňky ukázaly svou sílu hned na několika hlavních dálničních tazích v Čechách. Velkou hromadnou nehodu nahlásili po silné sněhové přeháňce hasiči Středočeského kraje u Žebráku. „Na místo vyjely jednotky HZS Beroun a Hořovice a SDH Komárov a Zdice. Zároveň byli o spolupráci požádáni hasiči z Plzeňského kraje. Dle prvotních informací došlo ke střetu asi 10 nákladních a 15 osobních aut. Dálnice ve směru na Prahu je zcela uzavřena,“ informovali HZS Středočeského kraje na Twitteru. Další hromadná nehoda až 40 aut na D5 pak zcela uzavřela dálnici v obou směrech.

Přes Dobříš a okolí se sice také prohnala silná bouřka, která s sebou přinesla i sníh, ale většina cest byla ihned prosolena a způjezdněna. 

Na Dobříšsku už by žádné silnější sněhové přeháňky hrozit neměly, nicméně opatrnost je stále na místě hlavně na silnicích!

autor článku: redakce DA