Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

Zajímavosti

Krajské volby 2020 na Dobříšsku. Rozhodne zřejmě každý hlas. Jdete volit?

přidáno: 02. 10. 2020

Po čtyřech letech opět vybíráme členy krajských zastupitelstev. Oficiálně se volební místnosti v České republice otevřou veřejnosti dnes 2. října 2020 od 14:00 hod. V předstihu, mohli od středy volit pouze lidé v karanténě z důvodu covid-19.

Už od středy mohli volit lidé v karanténě na tzv. drive-in stanovištích (z auta) a u zvláštních okrskových komisí. Ve čtvrtek a dnes pak fungují mobilní komise, které s urnami obchází domy pro seniory, pečovatelské služby a další nemohoucí občany přímo v jejich domovech.

Pro většinu voličů volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů začínají dnes. Svůj hlas můžete přijít vhodit do obálky na dané místo ve vaší obci v pátek 2. října od 14:00 do 22:00 hod. a v sobotu 3. října 8:00 do 14:00 hod.

Na Dobříšsku volíme zástupce Středočeského kraje

Krajské volby se konají celkem ve 13 krajích, kromě Prahy. Pro nás je samozřejmě rozhodující, kdo zaujme na další čtyři roky pozici hejtmana/ky Středočeského kraje. Vy máte svého favorita?

Na adresu vašeho trvalého bydliště jste obdrželi v minulých dnech volební obálky, ve kterých jste pak nalezli hlasovací lístky jednotlivých politických stran.

V krajských volbách, které probíhají v dobříšském regionu, můžete rozdávat i tzv. preferenční hlasy. Volby do Senátu se konají pouze ve vybraných městech a jsou na rozdíl od krajských dvoukolové. Případné druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční o týden později, to jest v pátek 9. a v sobotu 10. října 2020. 

Na letošních volbách se přiliš velká účast neočekává

Volby do Senátu Parlamentu České republiky a do zastupitelstev krajů 2020 nikdy příliš velkou pozornost nepoutají. Rozhodnout tak může každý hlas. V roce 2016 přišlo ke krajským volbám něco málo přes 37% voličů. Kolik přijde letos je otázkou a účast rozhodně ovlivní i současná situace okolo covid-19. Jisté je, že tyto volby mohou rozhodnout o dalším směřováním Středočeského kraje a ovlivnit chod jednotlivých obcí. 

Jak volit v krajských volbách?

Pokud do obálky vložíte celý volební list, dáváte tak hlas celé straně nebo danému hnutí.

V krajských volbách mohou voliči navíc zakroužkováním kandidátů udělit tzv. preferenční hlasy.  Preferenční hlas udělíte zakroužkováním pořadového čísla kandidáta na hlasovacím lístku. Každý volič má maximálně 4 preferenční hlasy. Kroužkovat své favority můžete pouze v rámci jedné politické strany, vybírat kandidáty napříč různými politickými subjekty nelze. Vámi zvoleným kandidátům tak pomáháte dostat se výše v rámci stranického pořadí.

A pozor! Pokud zakroužkujete více než 4 zástupce, váš hlas bude započítán celé straně či hnutí.

Neplatné hlasovací lístky:

  • hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise,
  • hlasovací lístky, které jsou přetržené,
  • pokud je v úřední obálce vloženo více hlasovacích lístků,
  • hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky nebo v nesprávné úřední obálce.

Nezapomeňte tentokrát na roušky

Také v rámci krajských voleb je třeba dodržovat zavedená opatření v rámci pandemie koronaviru. Zvýšená hygienicko-protiepidemická opatření budou doprovázet i letošní volby. Voliči i volební komise mají povinnost nošení roušky. Při vstupu do volební místnosti by měl každý použít připravenou dezinfekci a kromě toho by měl dodržet dvoumetrové rozestupy. Doporučeno je mít i vlastní psací potřeby.

VOLBY DOBŘÍŠ

Místem konání voleb v městě Dobříš budou volební místnosti v těchto  šesti okrscích:

  • okrsek č. 1 ve společenské místnosti Klubu důchodců, přízemí (vstup dvorem vlevo), Dobříš, Dukelské náměstí č.p. 443
  • okrsek č. 2 ve vestibulu 2. základní školy, nová přístavba, přízemí, Dobříš, Školní čp. 1035
  • okrsek č. 3 v tanečním sále Základní umělecké školy, přízemí, Dobříš, Mírové náměstí čp. 69
  • okrsek č. 4 v učebně 5. mateřské školy, přízemí, Dobříš, Jeřábová čp. 613:
  • okrsek č. 5 v zasedací místnosti areálu Sádky Dobříš, zvýšené přízemí, Dobříš, Partyzána Svobody čp. 17:
  • okrsek č. 6 v učebně Základní školy praktické, přízemí, Dobříš, Lidická čp. 384

Více informací přímo na webu města.

VOLBY V OBCÍCH NA DOBŘÍŠSKU

V obcích na Dobříšsku můžete přijít volit ve většině případů do místnostní umístěných přímo v budovách obecních úřadů. Konkrétní informace naleznete na webových stránkách jednotlivých obcí:

autor článku: redakce DA