Dnes je úterý 29. listopad, svátek má Zina,
je Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny.

Zajímavosti

Kdy a kam vyrazit na houby? Sledujte mapu pravděpodobnosti růstu hub

přidáno: 20. 06. 2022

Chodíte rádi na houby a chcete vědět, kdy a kde rostou? Využijte novou mapu Českého hydrometeorologického ústavu, která vyznačuje pravděpodobnost růstu hub v jednotlivých okresech…

Mapa Českého hydrologického ústavu nám ukazuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní.

Jak ovlivňuje počasí růst hub?

Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.

Zásadním kritériem pro tvorbu mapy je hodnota API30 (index předchozích srážek), což je veličina posuzující nasycenost půdy, založená na sumaci denních úhrnů srážek za sledované období (30 dní) s klesající vahou směrem do minulosti (čím vyšší hodnota, tím vyšší nasycení půdy vodou a tedy „potenciál růstu hub“). Hodnota API30 je násobena koeficientem vycházejícím z průměrné teploty v posledních sedmi dnech, jelikož v nejteplejších měsících je potenciál výparu spadlých srážek výrazně vyšší. Stejný úhrn srážek je proto méně “efektivní” pro růst hub například v srpnu než v červnu.

Jak změna klimatu ovlivňuje houby?

Klíčovým faktorem pro růst hub je vodní bilance. Zvyšující se teploty spojené s klimatickou změnou zvyšují výpar a tím snižují množství vody dostupné pro houby. V budoucnu lze očekávat negativní dopad tohoto jevu na růst hub.

Další zajímavé mapy ČHMÚ

Mapa aktivity klíšťat

Mapa aktivity komárů

Pylový semafor

Pocitová mapa tepelné pohody

autor článku: redakce DA