Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

Zajímavosti

Jakub Mařík z JSDH Dobříš obhájil 1. místo v soutěži Hanácké pilař 2020!

přidáno: 03. 10. 2020

Věděli jste, že existuje soutěž, ve které poměřují profesionální i dobrovolní hasiči svou sílu, rychlost a obratnost při práci s motorovou pilou? Právě v takové soutěži již podruhé zvítězil Jakub Mařík z Jednotky sboru dobrovolných hasičů Dobříš.

Soutěž Hanácké pilař 2020 se uskutečnila minulý týden v Olomouci. Hasiči bojovali ve čtyřech disciplínách, ve kterých se pod dohledem pečlivých rozhodčích měřil čas a hlídala se i preciznost provedení.

Účastnit tohoto klání se mohli jen členové Hasičského záchranného sboru ČR nebo jednotek sboru dobrovolných hasičů obce, kteří absolvovali specializační kurz pro obsluhu motorových pil v jednotce požární ochrany a také pravidelnou odbornou přípravu. Platnost osvědčení byla kontrolována při prezenci. Velký důraz byl kladen také na bezpečnost práce a ochranné prostředky. Hasiči museli mít protiřezové kalhoty, přilbu a rukavice.

Jak vypadal souboj o titul Hanácké pilař 2020

Hasiči museli nejdříve vyměnit řetěz motorové pily, poté předvedli své schopnosti při kombinovaném a přesném řezu. Souboj o titul zakončili odvětvováním.

Nejlépe si při náročném klání vedl Jakub Mařík z Jednotky sboru dobrovolných hasičů Dobříši, který se ziskem 739 bodů obhájil 1. místo z minulého roku. 2. místo získal Matěj Vysoudil z HZS Moravskoslezského kraje a 3. místo pak obsadil hasič Jaroslav Spurný ze stanice v Zábřehu.

Soutěž byla velmi vyrovnaná, ale dobříšský hasič jednoznačně vedl. Jeho umění s motorovou pilou obdivovali i profesionální hasiči. O 2. až 6. místě však rozhodovaly doslova jednotky bodů. Hasiči na 3. a 4. místě dokonce získali shodný počet bodů, o jejich umístění tak rozhodoval bodový zisk v poslední disciplíně, a to v odvětvování.

Jakub Mařík svým výkonem skvěle reprezentoval dobrovolné hasiče z Dobříše. Jak sám říká, za svůj úspěch vděčí hlavně svému tátovi. Vše, co umí, umí právě díky němu.

Jakube, jak ses k tuhle speciální soutěži dostal?

K soutěžení s motorovou pilou jsem se dostal na kurzu motorových pil. O této soutěži jsem se dozvěděl na Facebooku. 

Jak probíhá tvůj trénink nebo příprava?

Já netrénuji (smích) pracuji v lese. Pilu mám v ruce často. Jako každý soutěžící. 

Co je při manipulaci s motorovou pilou v soutěži nejtěžší?

Nejtěžší je asi být v klidu. Hlavně na kombinovaný řez 

V letošní soutěži si byl jednoznačně nejlepší. Čekal jsi opět takový úspěch a pojedeš titul obhájit i příští rok?

Nečekal jsem, že se mi povede obhájit titul. Konkurence je veliká. Ano příští rok bych se rád zase soutěže zúčastnil a pokusil se obhájit vítězství.

Můžeme tě vidět na nějaké podobné soutěži nebo akci i tady u nás v okolí? 

Tady u nás se bohužel žádná taková soutěž tady nepořádá.

Video z Hanáckého pilaře 2020:

Jakuba Maříka v jednotlivých disciplínách Hanáckého pilaře

VÝMĚNA ŘETĚZU

Soutěžící po odstartování přistoupí ke stolu, uvolní pojistné matice, sundá řetěz, otočí lištu, na kterou následně nasadí řetěz a pojistné matice. Před ukončením soutěžní disciplíny ještě zkontroluje napnutí řetězu.

KOMBINOVANÝ ŘEZ

Jakmile dostane soutěžící pokyn ke startu od rozhodčího, uchopí motorovou pilu a přistoupí ke kmeni; vede řez odspodu a zakončí ho v polovině kmene; vyjme pilu z řezu a pokračuje řezem shora, dokud kotouč nespadne na zem; provede odříznutí druhého kotouče v obráceném pořadí; disciplína končí v okamžiku, kdy se druhý kotouč po odříznutí dotkne země.

PŘESNÝ ŘEZ

U disciplíny přesný řez si soutěžící si může vybrat, z jaké strany bude startovat. Jakmile dá rozhodčí pokyn ke startu, uchopí soutěžící motorovou pilu a přistoupí ke kmeni a snaží se odříznout kotouč a přitom se vyvaruje poškození podkladové desky řetězem motorové pily. Disciplína je ukončena tehdy, když soutěžící položí motorovou pilu na zem vedle kmene.

ODVĚTVOVÁNÍ

Soutěžící musí odvětvit kmen co možná nejrychleji, aniž by zanechal suk vyšší než 5 mm nebo zařízl do kmene hlouběji než 5 mm. Zároveň musí dodržet pravidla bezpečnosti práce s motorovou pilou.

Soutěžící vstupuje do soutěžního prostoru na pokyn rozhodčího, nastartuje motorovou pilu a položí na startovní čáru (závodník i všechny části motorové pily musí být za startovní čarou). Rozhodčí dá pokyn k zahájení disciplíny.

Čas je měřen od okamžiku, kdy dá rozhodčí pokyn ke startu a jeho měření končí v okamžiku, jakmile odřeže všechny větve a položí pilu za cílovou čáru. Poté soutěžící zastaví motorovou pilu a vyčká dalších pokynů rozhodčího.

autor článku: redakce DA (zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje)