Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

Zajímavosti

Houbařská sezona je tady. Zaparkovaná auta v lesích jsou ale problém!

přidáno: 09. 09. 2020

Houbařská sezona je v letošním roce opravdu vydařená. Zvláště v posledních dnech tak vyrazilo do lesů opět mnoho houbařů, kteří ale mnohdy pro pár kroků navíc parkují svá auta, kde se jim zachce. Lesníkům svou bezohledností však způsobují až mnohatisícové ztráty.

„O tom, že začaly růst houby, se dovídáme nejen z příspěvků na sociálních sítích, ale my lesníci to pocítíme hlavně náporem automobilistů, kteří nám najíždějí do lesa a způsobují svým nezodpovědným chováním velké problémy,“ říká za Lesy Colloredo-Mannsfeld s.r.o. Ing. Michal Pernica, PhD.

Vjezd a stání na lesních cestách jsou ze zákona zakázané!

Podle §20, zák. 314/2019 o zákazu vjezdu a stání motorovými vozidly v lese, nesmí být komunikace označeny příslušnými značkami, což je samozřejmě mnohdy velký problém a lidé často s lesníky diskutují o tom, že žádnou značku neviděli.

Proč jsou zaparkovaná auta v lese takový problém?

„Les je pracoviště jako každé jiné, pracují tam lidé a technika. Obzvláště v tomto období, kdy bojujeme s masivní kůrovcovou kalamitou je pohyb lesní techniky a odvozních souprav velmi intenzivní. Odbyt dřeva je pro nás životně důležitý. Pokud se ke dřevu nedostaneme nebo nákladní auto musí najet kilometry navíc, než se ke dřevu dostane jinou cestou, znamená to pro nás velkou finanční ztrátu. Dojezdy do zpracovatelských závodů jsou dneska koordinovány elektronicky, a pokud se auto nedostane do závodu v předepsaném intervalu, tak musí čekat, až se objeví skulina nebo se slituje obsluha na příjmu. Každá hodina prostojů stojí dnes kolem 1 500 Kč a to musí zaplatit vlastník lesa,“ vysvětluje Ing. Michal Pernica, PhD. a dodává:

„Apeluji tedy na všechny houbaře - nechávejte své miláčky na odstavných parkovištích a projděte se po lese v klidu a bez stresu z případného postihu.“

autor článku: redakce DA