Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

Zajímavosti

Horko už zítra odpoledne vystřídají velmi silné bouřky

přidáno: 23. 06. 2022

Tropická vedra panující poslední dny na většině území České republiky vystřídají už zítra odpoledne velmi silné bouřky. Meteorologové očekávají, že na některých místech může napršet velmi rychle napršet až 50 milimetrů.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil výstrahu varující před velmi silnými bouřkami. Ty mají zasáhnout většinu Středočeského kraje včetně Dobříšska, Královehradecký, Pardubický i Jihočeský kraj a Vysočinu.

Aktuální výstraha meteorologů ČHMÚ pro Dobříš a okolí

Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu: Nebezpečí požárů

  • PLATNOST: od 23. června 2022 12:28 do 24. června 2022 16:00 hod. 
 

Doporučení ke zmírnění následků jevu:

V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Výstraha před vysokou pravděpodobností velmi silných bouřek

Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu: Velmi silné bouřky

  • PLATNOST: od 24. června 2022 12:00 do 25. června 2022 10:00 hod.

 

 


 

Očekává se výskyt velmi silných bouřek. V jednotlivých bouřkách může ojediněle spadnout i přes 50 mm za krátké časové období (hodina až několik málo hodin).

Doporučení ke zmírnění následků jevu:

Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu

autor článku: redakce DA (zdroj: www.chmi.cz)