Dnes je sobota 16. leden, svátek má Drahoslav.

dobrisskoaktualne.cz/zajimavosti

Na čtyřkolku pro HZS Středočeského kraje přispěl i Doosan Bobcat z Dobříše

přidáno: 31. 01. 2020

100 000 Kč darovala dobříšská firma Doosan Bobcat na pořízení nové čtyřkolky pro Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje v Příbrami. O potřebnosti a užitečnosti terénních vozidel se hasiči přesvědčují při své každodenní práci neustále a takováto nová specializovaná technika jim práci nejen usnadní, ale hlavně zrychlí jejich pomoc při zásahu.

Začátkem ledna příbramští hasiči uvedli slavnostně do provozu novou čtyřkolku značky Polaris Ranger XP 1000 EPS. 

Specifikace a výbava čtyřkolky

Skvělý pomocník je technicky dokonale vybavený a díky zabudovanému vysokotlakému hasícímu zařízení, které je poháněno benzínovým motorem, ho hasiči mohou využívat hlavně ve špatně dostýpných terénech. Čerpadlo mý výkon 21 litrů za minutu a dává možnost přimíšení hasiva pěnou. 

Čtyřkolka je poháněna čtyřdobým zážehovým DOHC dvouválcovým motorem s pohonem všech čtyř kol.  Ranger je vybaven plně automatickou převodovkou a hydraulickými diskovými brzdami na přední i zadní straně, vpředu s dvoupístkovými třmeny. 

Cena dvou takovýchto vozidel byla 1 787 406 Kč včetně DPH a dodala je firma BAKOVO s.r.o., přičemž druhá čtyřkolka byla dislokována na stanici v Říčanech. 

zdroj foto: https://www.hzscr.cz/clanek/stredocesti-hasici-ziskali-diky-stedrym-sponzorum-dve-ctyrkolky.aspx

Díky svým technickým parametrům budou čtyřkolky využívány především pro zásahy v těžko přístupném terénu, kam se běžná hasičská vozidla nedostanou, například při hašení lesních požárů nebo při záchraně osob. 

"Tato specializovaná vozidla budou hasičům pomáhat hlavně v lesních a špatně dostupných terénech. Využijí se nejen k samotnému hašení, ale i k převozu hasičů, zdarvodních pomůcek, hadic a další techniky. Díky menší velikosti vozidel a jejich výkonu v terénu budou hasiči při zásahu rozhodně mnohem rychlejší. Své uplatnění tyto nové čtyřkolky najdou určitě i v případě pomoci policii při pátracích akcích," uvedla Tereza Fliegerová, tisková mluvčí HZS Středočeského kraje.

zdroj foto: https://www.hzscr.cz/clanek/stredocesti-hasici-ziskali-diky-stedrym-sponzorum-dve-ctyrkolky.aspx

Své poděkování vyjádřili zástupci HZS Středočeského kraje při slavnostním předání hlavně vedení měst Příbram a Říčany, v případě příbramské čtyřkolky také firmám RAVAK a.s., Doosan Bobcat EMEA s.r.o., Kovohutě Příbram nástupnická, a.s., a také Hasičskému fondu Nadace Agrofert - bez jejichž finančních darů by nebylo možné tato speciální vozidla zakoupit. 

"Firma Doosan Bobcat je ráda, že mohla věnovat nemalou finančí pomoc na pořízení tak potřebných strojů pro hasiče a že se povedlo vše zrealizovat," dodal David Frodl, tiskový mluvčí za tuto společnost. 

autor článku: redakce DA