Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

Zajímavosti

V Dobříši se připravuje veřejná debata na téma přijetí eura v Česku

přidáno: 15. 09. 2020

V minulém týdnu odstartovala dlouho připravovaná celonárodní debata na téma přijetí eura v Česku. Ve vybraných obcích se tak nyní pořádají veřejné besedy a diskuze na toto téma. Jedním z míst, kde se debata uskuteční už zítra, je město Dobříš.

Česko se řadí k osmi členským státům EU, které dosud společnou evropskou měnu nepřijaly a zatím se k jejímu přijetí ani veřejně nehlásí.

Podle průzkumu CVVM, který proběhl v loňském roce, bylo až 75% Čechů proti přijetí eura. Spolek Euro v Česku, který byl založen teprve před rokem, nás nyní informuje, že podpora eura je u nás dnes nejvyšší za posledních 5 let.

Jaká je pozice Čechů k euru?

Právě toto je primární otázka obecních diskuzí, které se v současné době rozjíždí v rámci České republiky. Spolek Euro v Česku tak chce, aby se euro stalo opět hlavním ekonomickým tématem.  

Restart národní debaty o přijetí eura zahájili v obci Nová Ves, kde se setkání účastnilo celkem 60 lidí. Druhou zastávkou je právě město Dobříš. Přijdete také debatovat a říci svůj názor nebo si jen poslechnout fakta současné situace?

V Dobříši se veřejná beseda uskuteční už zítra 16. září 2020 od 18:00 hod. v Konírně dobříšského zámku. Spolek Euro v Česku ji zde pořádá za podpory města Dobříš a k debatě zve tak nejen občany města, ale i širokou veřejnost starosta Pavel Svoboda.

Hosté debaty 

Diskuse se účastní Ivan Pilip (ekonom), Pavel Telička (bývalý eurokomisař) a Michael Pascal Večeř (prezident spolku Euro v Česku).

Beseda je současně spojena s výstavou peněz.

Přijetí eura v České republice musí odsouhlasit vláda 

Česká národní banka společně s ministerstvem financí každoročně posuzují, zda je Česká republika připravena na vstup do eurozóny. Obě tyto instituce však opakovaně vládě doporučily, aby s přijetím eura spíše počkala. Společné evropské měně není nakloněn také premiér Andrej Babiš ani české odbory. České firmy, které vyváží své zboží primárně do zemí Evropské unie, naopak samozřejmě přijetí eura podporují.

autor článku: redakce DA