Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

Zajímavosti

Dobrá zpráva z Dobříše: Lockdown pomohl úbytku odpadků v lesích i ve městě

přidáno: 06. 04. 2021

Až do 22. dubna pořádá město Dobříš v rámci mezinárodního svátku Dne Země netradiční “Týden Země”. Iniciativa vybízí dobrovolníky k pomoci s úklidem přírody v okolí města. Na sociálních sítích města Dobříš se lidé už několik dnů “chlubí” nasbíranými pytli odpadků z okolí svého bydliště. A vyzývají ke spolupráci ostatní spoluobčany. Aktivitu chválí i majitelé dobříšských lesů, kterým podobné občanské iniciativy pomáhají s dennodenní rutinní prací.

„Naši hajní uklízejí lesy od odpadků denně. S pandemií koronaviru se navýšil počet turistů a obecně lidí, kteří chodí do lesa, s čímž bohužel souvisí výrazný nárůst odpadků v přírodě. Městská iniciativa je pro nás tedy více než přínosná, vítáme ji a děkujeme za ni,” říká ředitel společnosti Lesy Colloredo-Mansfeld s. r. o. Michal Pernica.

Podle jeho slov ulevila množství odpadků v lesích v posledních týdnech nejen akce Týden Země, ale také tvrdší celostátní lockdown. „Potvrdilo se nám, že místní nepořádek v lesích nedělají. Hlavní nápor představují turisté z okolních okresů, kteří sem momentálně nemůžou,” popisuje Pernica.

Pokud se obyvatelé města chtějí zapojit do úklidu lesů a přírody kolem Dobříše, poskytne jim město pytle, rukavice a zajistí odvoz i likvidaci nasbíraného odpadu. „Zapojit se může každý! Dnes jsme sbírali a zítra jdeme zase! Procházka se psem a za 10 minut máme celý pytel od paletek plný podkladů. Místo: Hřiště, U Ovčína, Dobříš,” napsala k akci minulý týden na facebookovou stránku Dobříšsko Adéla Zbíral.

Více k letošnímu veřejnému úklidu říká Ing. Alena Harmanová, vedoucí Odboru výstavby a životního prostředí: „Tento rok je jiný než všechny roky předchozí. Společné akce s tématem úklidu veřejných prostranství uskutečnit nemůžeme. Můžeme se však procházet po našem katastrálním území. A spoustě lidí to nedá a pomáhají ve svém volném čase a bez jakékoliv organizace čistit naše město od nepořádku. Rozhodli jsme se, i na výzvu občanů města, tak pojmout netradičně i náš den Země“.

Pro zlepšení nálady a zabavení ratolestí vyhlásilo město Dobříš zároveň soutěž o největší kuriozitu při sběru odpadků. “Zajímavé, netradiční, pozoruhodné odpadky, které v přírodě objevíte, vyfoťte a fotku pošlete na stejný e-mail, s heslem „Kuriozita. Soutěž končí 22. dubna, na Den Země, kdy „komisevybere vítěze a ocení je sladkou odměnou.”

Aktivity spojené s úklidem veřejných míst a ekologií podporuje i starosta města Dobříše: „Odpadky v přírodě mě také trápí. I letos jsem si z běhu v lese nanosil už nějakou sbírku petek, které skončily v kontejneru na plast. Nechápu, jak si někdo do přírody může donést svačinu, ale obaly si neodnese.“

Pytle a rukavice k úklidu vám poskytne město:

Pytle i rukavice je možné vyzvednout v úředních hodinách na Odboru výstavby a životního prostředí (vchod ze strany nad Penny, 1. patro):

  • pondělí: 7:30-17:00 hod.
  • středa: 7:30-18:00 hod.
  • pátek: 7:00-14:00 hod.

Informace o odloženém odpadu prosíme sdělit na e-mail: harmanova@mestodobris.cz pod názvem „Ukliďme si Dobříš“ nebo na telefon 605 92 99 10.

"Jen prosíme odpad odkládat na dobře identifikovatelná místa, ideálně ke komunikaci či jiné dostupné místo," žádá vedení města. 

A jak velký zájem evidují na Odboru výstavby a životního prostředí za poslední dny? „K dnešnímu dni si občané vyzvedli 77 pytlů, rukavice a bylo odklizeno 1,075 tun směsného komunálního odpadu a 56 kg pneumatik. Uklízí se všude kolem města, nejoblíbenější úklidovou lokalitou je okolí rybníka Papeže. Vidíme velký zájem občanů o pomoc s úklidem a máme z toho radost,“ dodává paní Harmanová.

autor článku: Michaela Fialová Rozšafná