Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

Zajímavosti

Den s lesníkem je dřina aneb Jak a kdo poznal život a tvrdou práci v lese

přidáno: 23. 07. 2020

Město Dobříš spoluorganizuje již 7 let krásnou akci pro děti „Do lesa s lesníkem“, kterou připravuje Nadace dřevo pro život. V červenci si něco podobného vyzkoušeli i dospělí, aby zjistili, že o lese vlastně téměř nic nevěděli. Tak jako bohužel valná většina z nás…

V polovině července vyrazili zástupci města Dobříše a okolních obcí do lesa v okolí Tušimských rybníků. Tady na ně čekal ředitel Nadace dřevo pro život Ing. Stanislav Polák a také zástupce majitele okolních lesů pana Leonharda Josefa Colloredo-Mansfelda Ing. Michal Pernica.

Celou akci již 7 let organizuje pro děti i dospělé Ing. Alena Harmanová, vedoucí Odboru výstavby a životního prostředí Městského úřadu Dobříš.

„Ukážeme vám les, jak ho neznáte,“ těmito slovy byli návštěvníci přivítáni a během následujícího 4hodinového programu jim bylo předvedenoi, co vlastně lesníci v lese dělají a v čem spočívá jejich péče o les.

Práce lesníka je náročnější, než vypadá

Jak fyzicky náročnou prací je povolání lesníka a jak těžké je o les se starat dobře, poznali přítomní hned na začátku akce. Byli okamžitě zapojeni do práce a každý z nich si zkusil přímo v terénu zasadit svůj vlastní stromek. Každý z nich uznal, co je to za obrovskou dřinu.

Návštěva lesa v doprovodu opravdových odborníků však zdaleka nebyla jen o tom, aby návštěvníci poznali fyzicky náročnou práci v lese, ale hlavně jeho podstatu a důležitost správné péče o něj.

Procházka lesem byla plná nových informací o práci lesníků, ale také praktickými ukázkami. Přítomní se tak dozvěděli, jaké dřeviny se v lese sází, kdy, kde a proč a pochopitelně také čím. Seznámili se konkrétně s dalšími činnostmi lesníků během růstu dřevin, s měřením stromů a problematikou těžby dřeva. Pochopili, jaká je v lese úloha myslivců nebo oplocenek. V rámci programu bylo účastníkům vysvětleno i to, jak důležitá je role vody v přírodě a jak moc ji města a obce třeba i lesu berou.

Všichni přítomní porozuměli tomu, jak je nezbytné o důležitosti lesa, správné péči o něj a o vodě v krajině stále mluvit a vychovávat mladou generaci k lásce k přírodě.

Jak hodnotí akci její organizátoři a účastníci?

Zástupce vlastníka navštívených lesů, ředitel společnosti Lesy Colloredo-Mansfeld, Ing. Michal Pernica, je s  letošní akcí spokojený: „Letošní rok jsem nadšený z účastníků akce – všichni byli ukáznění a se zájmem poslouchali výklad a hlavně měli zajímavé dotazy, na které se dobře odpovídalo a rozvinula se i plodná debata. Doufám, že si všichni odnesli jen samé pozitivní zážitky a nové poznatky o obtížné práci lesníků, kteří se starají o lesy u nás na Dobříši.“

„Tato zajímavá akce je pro mne nejen poučením o lese, kde se pokaždé dozvím něco nového, ale i zajímavým sociologickým průzkumem o lidech kolem nás a jejich vztahu k přírodě. Mám vyzkoušené, že do lesa vždy dorazí příjemná parta lidí, která vytvoří výbornou atmosféru.  Nerudní a negativní lidé do lesa asi vůbec nechodí. I to je jeden z důvodů, proč tam být co nejčastěji,“ řekla k akci její hlavní organizátorka Ing. Alena Harmanová, vedoucí Odboru výstavby a životního prostředí.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.mestodobris.cz)