Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

Zajímavosti

Česko zasáhnou silné bouřky! Pro Dobříš platí výstraha od dnešní 16:00 hod.

přidáno: 20. 05. 2022

Českou republiku zasáhnou dnes odpoledne velmi silné bouřky a přívalový déšť. Výstraha platí pro většinu Česka včetně Dobříše a okolí.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes zveřejnil výstrahu varující před velmi silnými bouřkami na většině našeho území. Dnes odpoledne by se měly bouřky i velmi silné bouřky vyskytovat hlavně na severozápadě území.  Bouřky může navíc dnes i zítra doprovázet poryv větru, krupobití a přívalové srážky.

 Varování ČHMÚ pro Dobříšsko

Výstraha ČHMÚ před velmi silnými bouřkami pro Dobříšsko je v platnosti od dnešní 16:00 hod. do zítřejší 2:00 hod. ranní.

Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), kroupami kolem 2 cm a krátkodobými úhrny kolem 30 mm.

Doporučení ke zmírnění následků jevu:

Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.chmi.cz)