Dnes je neděle 17. leden, svátek má Drahoslav.

dobrisskoaktualne.cz/zajimavosti

MIMOŘÁDNÉ UPOZORNĚNÍ: Bouře Sabine dorazí v plné síle i na Dobříšsko!

přidáno: 09. 02. 2020

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil svou výstrahu před bouří Sabine, která míří z Německa směrem k nám. Své mimořádné upozornění nyní vydal i Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje (HZS SK), extrémní stupeň nebezpečí varující před silným větrem tak platí i pro Dobříšsko.

Blížíci se bouže Sabine dorazí podle meteorologů do České republiky už během dnešního večera a její síla má dosahovat síly orkánu. Od pondělního rána až do odpoledne je tak vyhlášen extrémní stupeň nebezpečí i pro Dobříšsko, kde celý den vládne nádherné počasí a nic takové předpovědi nenasvědčuje.

Vítr o síle od 90 až do více jak 125 km/h se očekává téměř po celé zemi. Sabine má zesilovat hlavně v pondělí, kdy bude přecházet přes Česko směrem k východu a přinese mimo jiné i výraznou studenou frontu. Zvýšená výstraha platí od pondělního rána.

Extrémní stupeň nebezpečí platí pro Prahu, Středočeský kraj a dalších 8 krajů. 

Mapa znázorňující místa extrémního stupně nebezpečí před silným větrem. (zdroj foto: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html)

Bouře Sabine může způsobovat problémy

Silný vítr může lámat stromy, působit problémy v dopravě a v dodávkách elektrického proudu. V pohotovosti už jsou tak záchranné jednotky hasičů, silničářů i energetiků. 

Meteorologové i hasiči doporučují sledovat aktuální situace a samozřejmě zajistit veškeré volné věci na zahradách a okolo domů. Upevněte volně uložené předměty a omezte pohyb venku i jízdu autem.

Rady a doporučení hasičů

 • Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
 • Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.
 • Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).
 • Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.
 • Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).
 • Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.
 • Nechoďte do lesa.
 • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.
 • Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.
 • Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.).
 • Pokud je váš život, zdraví, popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

Mimořádné upozornění HZS Středošeského kraje

V souvislosti s očekávaným příchodem vichřice je vydán zákaz pálení a rozdělávání ohňů ve volné přírodě. Kapitán Mgr. Libor Pospíšil, který je krajským vyšetřovatelem požárů za HZS Středočeského kraje pak v této souvislosti zveřejnil následující nařízení týkající se ukončení spalování látek na volném prostranství:

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje, že v návaznosti na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu lze očekávat prudkou změnu povětrnostních podmínek, za kterých nelze provádět spalování látek v přírodním prostředí, neboť hrozí vysoké nebezpečí rozšíření požáru. Nařizujeme proto všem subjektům, provádějícím spalování látek na volném prostranství, ukončení spalování do 20:00 hod. 9. února 2020 a další pálení nezahajovat po dobu platnosti výstrahy, tj. do 20:00 hod. 11. února 2020, případně po celou dobu nepříznivých povětrnostních podmínek. Ohniště po pálení je nutno do 20:00 hod. dnešního dne uhasti a neponechávat ve stavu možného vzniku požáru. Dříve schválená pálení v uvedenou dobu tímto pozbývají platnost!

Nepodcenit preventivní přípravu doporučuje i ministr

Jak informoval server Seznam Zprávy, k bezpečnosti a opatrnosti vyzývá také Ministr průmyslu Karel Havlíček. Ten doporučil lidem, aby si zajistili majetek, nabili počítače, telefony a jiné podobné příslušenství, kdyby silný vítr opravdu lámal stromy a poškodil rozvody elektrického proudu. 

autor článku: redakce DA