Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

Zajímavosti

Zpestřete váš jídelníček zvěřinou a dopřejte si maso plné vitamínů

přidáno: 18. 12. 2020

Zvěřinové maso je specifické svou barvou i chutí. Někteří labužníci a gurmáni si ho právě proto nemohou vynachválit, jiným se jeho výraznost příliš nezamlouvá. V každém případě se ale jedná o nízkokalorické a neuvěřitelně všestranné maso, které v sobě skrývá doslova kouzlo chutí.

Zvěřina má svou charakteristiku v chuti i aroma

Maso divoké zvěře se od masa domácích zvířat výrazně liší. Má neobvyklou chuť i aroma a zaujme vás i pro svou výrazně červenou barvu. Díky volnému pohybu zvířat a jejich stravě nám právě zvěřina přináší velké množství vitamínů a minerálů s menším množstvím tuku. Zvěřina by jednoduše v našem českém jídelníčku měla mít své čestné místo.

Kvalitní zvěřinu dostanete jen od pravých myslivců

Přestože žijeme v zemi, kde má myslivost dlouholetou tradici, zvěřina u nás patří spíše mezi méně dostupné zboží. Je to maso, které potřebuje svůj čas a péči, a právě proto velmi záleží na tom, kde a od koho si takové maso pořídíte.

„Aby zvěřinové maso nebylo tuhé a dobře se nám zpracovávalo v kuchyni, musíme mu dát čas na odležení. U větších kusů tedy u tzv. vysoké zvěře může jít i o několik týdnů. Zásadní je pak zbavit zvěřinu nechtěného pachu,“ říká ředitel společnosti Lesy Colloredo-Mansfeld, která právě na Dobříšsku nabízí možnost zakoupit všechny druhy kvalitní zvěřiny, které české lesy nabízí.

Lesy Colloredo-Mansfeld produkují ročně okolo 20 tun zvěřiny, které od letošního roku nově nabízí regionálním restauracím a běžným spotřebitelům na Dobříšsku. V jejich nabídce naleznete všechny druhy zvěřiny, které se v České republice vyskytují.

„Máme srnce, jelena a daňka. Samozřejmě nabízíme divočáky a drobnou zvěř. Díky tomu, že máme lesy i na Opočně, dovážíme na Dobříš i maso z muflonů,“ upřesňuje nabídku společnosti patřící rodině Colloredo-Mansfeld Ing. Michal Pernica.

Čas zvěřinových honů a hodů je právě teď

Jak už bylo řečeno myslivost má v Česku dlouholetou tradici. Podzimní a zimní měsíce tak právě u nás patří myslivcům a honům. Společné lovy zajíců, bažantů a vysoké zvěře dnes opět patří mezi sváteční společenskou událost.

V posledních letech se této skutečnosti přizpůsobuje i nabídka restaurací, kde můžete v „normální době a za normálních okolností“ ochutnávat obvykle od října až do ledna zvěřinové speciality. Mezi ty nejoblíbenější patří kančí kýta s šípkovou omáčkou, srnčí hřbet na smetaně, jelení a dančí ragů nebo zvěřinový guláš.

Zvěřinové maso patří bezpochyby mezi jedno z nejzdravějších

Zvěřina je plná vitamínů a minerálů, které podle odborníků ovlivňují i plodnost. Dobře připravené maso ze zvěřiny je bohaté na chuť a je nízkokalorické.

Zvěřinové maso je bohaté na bílkoviny a má nízký obsah tuku. Neobsahuje sacharidy a velké množství sodíku, což je lepší hlavně pro srdce. Naopak je plné železa, draslíku a zinku, vitamínů B6, B 12 a dalších.

Senzační zvěřinové balíčky z Lesů Colloredo-Mansfeld

„Zvěřinové balíčky od Mansfeldů jsou úžasné. V jídelníčku naší rodiny mají své pravidelné místo. Na některá jídla se k nám dokonce sjíždí i širší rodina,“ říká jedna z pravidelných zákaznic Lesů Colloredo-Mansfeld.

Pro společnost Lesy Colloredo-Mansfeld připravuje zvěřinu do speciálních balíčků firma zabývající se výhradně úpravou masa. Certifikovaný závod sem tak zpět dodává jejich maso v zavakuovaném a zmraženém stavu. Zvěřinové balíčky mají velikost od 1 do 2 kg. Maso je vykoštěné, odblaněné a připravené rovnou pro kuchyňskou úpravu u vás doma.

Ač se vám to možná nemusí zdát, zvěřina je neuvěřitelné všestranné maso, které lze zpracovat na steaky, klobásy, masové kuličky, hamburgery, dušené maso a další.

A právě u Lesů Colloredo-Mansfeld můžete koupit mimo klasické zvěřiny také luxusní zvěřinové uzeniny. Lahodné špekáčky a kvalitní klobásy s pikantní příchutí obsahují menší podíl běžného masa a jsou opravdovou specialitou.

„Bohužel pro letošní rok už máme uzeniny vyprodané, ale slibujeme, že budou k dostání hned po Novém roce,“ říká paní Dagmar Veselá z Lesů Colloredo-Mansfeld.

Zvěřinové balíčky si můžete zakoupit nebo objednat přímo v Oboře (Obora 171) nebo na Kodetce (Dobříš 24) v Dobříši. V rámci svých možností tady plní i speciální přání zákazníků a objednávky dodají nejpozději do týdne.

Aktuální nabídka z Lesy Colloredo-Mansfeld:

Kontakt Lesy Collloredo-Mansfeld:

autor článku: redakce DA