Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

Zajímavosti

Začíná Ptačí hodinka! Zapojíte se letos do sčítání ptáků na krmítkách?

přidáno: 06. 01. 2023

Milí příznivci Ptačí hodinky, milí členové, právě dnes začíná pátý ročník sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka. V loňském roce nás sčítalo přes 30 000 a my věříme, že i letošní ročník naplní naše očekávání.

Nezapomeňte, na sčítání máte kromě dneška i celý víkend a my se již nemůžeme dočkat výsledků vašeho pozorování. Všichni sčitatelé budou navíc zařazeni do soutěže o hodnotné ceny, tedy neváhejte a sčítejte s námi!

VIDEO: Ptačí hodinka 6. - 8. ledna 2023 sčítáme ptáky na krmítku

CO SI PŘIPRAVIT?

Ideální je sčítání u pestře a kvalitně zásobeného krmítka. Sčítat můžeme i bez něj, ale krmítko nám může přilákat více ptáků do našeho zorného pole. Hodit se určitě bude i dalekohled a psací potřeby a nebo můžete sčítat třeba z pohodlí domova a výsledky rovnou zapisovat do formuláře na webu. Můžete si i vytisknout pomocný sčítací arch, kde jsou vyobrazené nejčastější druhy ptáků navštěvující krmítka.

JAK SČÍTAT?

Krmítko a jeho okolí pozorujeme 60 minut. Můžeme sčítat i několikrát, vždy ale odesíláme data z jednoho hodinového pozorování samostatně. Pozorujeme jak ptáky, kteří dosedli na krmítko, tak ty druhy, které třeba prolétly okolo nebo se pohybují v blízkém keři apod. Výsledným číslem, které zapíšeme, bude to, kdy jsme spatřili nejvíce jedinců daného druhu najednou. Touto metodikou se vyhneme tomu, že některého ptáka započteme vícekrát.

Podrobnou metodiku sčítání najdete tady.

Stále něco nejasného? Odpověď určitě najdete ZDE.

JAK ODESLAT DATA?

Data odešlete jednoduše přes online formulář na webu Ptačí hodinky. Poštou již není možné výsledky posílat. Pokud pozorujete z pohodlí domova, využijte formulář i jako měřič času. Místo, kde sčítáte, vyplníte lehce přímo do mapy. Nezapomeňte do formuláře vyplnit i doplňkové informace - jaké je okolí krmítka nebo čím ptáky přikrmujete. Po sčítání se můžete těšit na certifikát, abyste měli srovnání se sčítáním z minulých let.

NEZNÁMÝ DRUH?

Nepoznáte druh, který vám na krmítko přilétl? Nevadí! Možná vám s určením pomohou materiály s vyobrazením druhů. Pokud se i tak stane, že druh neurčíte, nezoufejte a toto pozorování vložíte jako „neznámý druh“. Je zcela v pořádku přiznat, že nějaký druh nepoznám, než riskovat, že jej určím špatně.

Na webu Ptačí hodinky je pro vás připraveno mnoho novinek, které vám pomohou s určováním a poznáváním ptáků. Zahrajte si ptačí kvízy, prohlédněte si infografiky s podobně zbarvenými druhy, či si pusťe naše nová videa Minuta na krmítku. Můžete i sami aktivně přispět a poslat nám vaše fotografie, které společně s ostatními vytvoří fotogalerii pátého ročníku Ptačí hodinky.

NA KRMÍTKU ANI PTÁČEK?

I to se může stát. Současné teplé počasí může ptákům nabízet potravní zdroje v širším kraji a tak třeba na krmítko nepotřebují létat tak často, jako když je sníh a mráz. Ale důvodů může být více a určitě nás zajímá i to, že na krmítko nepřiletěl žádný pták. Ptačí hodinka není soutěž, ale výzkum, a tak je důležité, aby účastníci odeslali své pozorování, i když jim na krmítko žádný pták nepřilétl. Tyto údaje nám pomohou zjistit, kde ptáci naopak chybí.

Moc si vážíme všech účastníků Ptačí hodinky a doufáme, že budete opět sčítat s námi!

Velké množství dat je pro sčítání klíčové a bez vás by to prostě nešlo. A proto budeme v letošním roce rozdávat ceny! Šanci na výhru má úplně každý, kdo se alespoň jednou účastnil sčítání. Losovat se bude po konci letošního ročníku a obdarujeme celkem 15 sčitatelů. Třeba to budete právě vy!

autor článku: Za celý tým Ptačí hodinky vám přeji příjemné sčítání