Dnes je sobota 4. prosinec, svátek má Barbora.

Zajímavosti

Oslavte svátek sv. Valentýna se srdcem a sladce

přidáno: 12. 02. 2021

Chystáte se oslavit tuto neděli svátek lásky a obdarovat svou drahou polovičku něčím výjimečným? Svátek sv. Valentýna slaví v Česku hlavně mladí lidé, ale tradice tohoto dne a předávání dárku své lásce sahá daleko do historie. Přinášíme pár zajímavostí o tomto romantickém svátku i sladký tip na originální valentýnský dárek z dobříšské cukrárny Hájek & Hájková.

Datum 14. února patří už i v České republice oslavě svátku sv. Valentýna neboli svátku všech zamilovaných. Ženy i muži si navzájem dávají květiny, šperky, psaníčka – tedy tzv. „valentýnky“ a snaží se svou drahou polovičku překvapit. 

Romantický svátek sv. Valentýna není z Ameriky

Tento romantický svátek mnozí z nás vnímají jako velmi komerční zvyk, který k nám přišel ze západního světa, ve skutečnosti ovšem pochází z Evropy.

Svatý Valentýn je považován za ochránce zamilovaných. Legenda vypráví, že Valentýn byl biskup, který porušoval tehdejší nařízení císaře Markuse Aureliuse Claudiuse o zrušení manželství. Zamilované páry navzdory zákazu oddával a mužům prý dokonce radil, aby neodcházeli do války a zůstali se svými ženami. Pro tyto činy měl pak být právě 14. února roku 269 popraven. 

Svátek sv. Valentýna je tradice

Svátek sv. Valentýna a obdarovávání svých milovaných podle historiků není žádný moderní zvyk. Už prý sám biskup Valentýn obdarovával mladé páry kyticemi. Tzv. „valentýnky“ zase pochází z britských ostrovů, kde se posílání milostných dopisů rozšířilo hlavně na začátku 19. století.  

V Česku slavíme Valentýna teprve krátce  

Oslava svátku sv. Valentýna v Česku je relativně nová. Tradice se u nás rozšířila až po roce 1989 a svou oblibu má spíše mezi mladšími lidmi. Mezi tradiční dárky, které si pak mladí lidé dávají právě 14. února jsou květiny, bonboniéry, šperky, dárkové poukazy a jiné drobnosti. Zamilované páry pak většinou v tento den nevynechají romantickou večeři. A tip na originální valentýnský dárek z Dobříše pro vás máme dnes i my.

Cukrárna Hájek & Hájková připravuje na Valentýna speciální dorty

"Na Valentýna jsme připravili speciální nabídku. Máme doslova roztomilý bezlepkový celoglazurovaný batul (poloviční dort) ve tvaru srdce s jahodovou příchutí nebo s příchutí tvarohového míši. Zdobený ovocem a samozřejmě nebudou chybět srdíčka. Jinak si u nás ale můžete dort ve tvaru srdce objednat v jakékoliv příchuti, kterou standartně nabízíme," upřesňuje k valentýnské nabídce vedoucí dobříšské cukrárny Hájek & Hájková.

Koupit či objednat speciální dort na Valentýna můžete v přímo v prodejně dobříšské cukrárny dnes, zítra i v neděli. Tak nebáhejte a přijďte včas.

autor článku: redakce DA