Dnes je úterý 16. duben, svátek má Irena.

Zajímavosti

Jak mít nejlepší fotky z vaší svatby?

přidáno: 11. 06. 2017

Svatební sezóna je v plném proudu a jednou z nejdůležitějších věcí, která nesmí chybět, je zajištění fotografií z vašeho velkého dne. Právě fotografie z tak velké události jako je svatba zůstává totiž stále jednou z největších památek na svatební den. Tipy a rady jak na to přináší fotograf Michael „Hrabák“ Kočí.

Je tu svatební den a vy ani jeden okamžik, ani jednu vteřinu nemůžete zpomalit, vrátit, zastavit. Vše se děje rychle, nervozita je cítit ze všech stran, všechno musí naprosto perfektně klapnout a všichni musí naprosto perfektně vypadat. Je to jednodenní příběh, který se už nebude opakovat a na který budete dlouho vzpomínat. Fotky z toho dne jsou tak jednou z věcí, která vám může živě připomenout i po dlouhých letech ty krásné pocity štěstí, lásky a kouzelné atmosféry.

Jak zachytit správné okamžiky, nezapomenout na žádný detail, naladit nervózní svatebčany na pózování a vhodně zvolit správná zákoutí? Tak právě na to jsme se ptali mladého, energického a nápaditého fotografa Michaela, který nám prozrazuje pár tipů, jak mít ty nejlepší fotografie z vašeho velkého dne.

1. Základem je navázání osobního kontaktu s novomanžely…

Pokud mi lidé volají, nebo píší ohledně zakázky na fotografování svatby, snažím se jim vyjít vstříc ve všech směrech. Před svatbou je nejlepší si sjednat jednu koordinační schůzku, abych věděl, jak celý den bude probíhat.  Je důležité, být vždy včas na správném místě. Schůzka slouží také k osobnímu seznámení s budoucími novomanžely, na samotné svatbě si nejsme tak cizí.

2. Správný prostor pro svatební přípravy

Správný prostor pro svatební přípravy je vždy velice individuální, každý má doma jiné možnosti a kolikrát se spíše musím podřídit já. Zde je také důležitá domluva s kadeřnicí či vizážistkou. V této části focení svatby je to spíše na fotografovi a musí si poradit on sám, ale jak pro fotografa, tak pro vizážistku bývá nejlepší dostatek denního světla. Fotografování příprav je spíše o nevěstě, kdy je vidět celková proměna ke krásné princezně z pohádky. Dají se zachytit krásné detaily při líčení, tvorbě účesu, oblékání šatů a podobně.

3. Odchody, příchody, odjezdy a příjezdy

Jsme opět u komunikace, nejde jen o komunikaci se samotnými novomanžely, ale i s dalšími svatebčany, kteří vědí, co bude následovat. Případně já sám musím otevřít pusu a zeptat se.

Jednou z důležitých vlastností fotografa je umět dobře manévrovat, aby stihl zachytit nevěstu, ale zároveň musí být na správném místě, i když z něj vystupuje. Je nutné se domluvit s řidiči aut, která jednou v koloně, aby fotografa nechali předjet a on na ně mohl počkat na místě určení.

4. Místo svatebního obřadu a přesnost detailů

Ať už si novomanželé zvolí jakékoliv místo pro obřad, vždy to pro ně bude místo výjimečné. Nejkrásnějšími místy z našeho okolí, alespoň pro mě je památník Karla Čapka a zrcadlový sál Dobříšského zámku. Na svatebním obřadu se zachytí ty nejkouzelnější okamžiky, pohled ženicha, příchod nevěsty, dále pak jejich vzájemné spojení očí, držení se za ruce…
Často se s novomanžely domluvám na delším novomanželském polibku. S touto žádostí vždy uspěji, nedělá jim to problém. ( směje se Michael)

5. Focení svatebčanů a skupinové pózování

Snímek svatebčanů s novomanžely je jistým bodem dne. Důležité je zvolit vhodný prostor pro focení, abychom seřadili všechny svatebčany tak, aby byli vidět, ale nedá se to vždy uhlídat. Zde je to vždy nejhorší, jelikož já jsem pro ně mladý kluk, kterého obvykle odmítají  poslouchat. :-)
Skupinové focení je nejlepší orientovat hned po obřadu, kdy jsou všichni ještě po hromadě, nemusí jít jen o tradiční fotky, kde se jen stojí vedle sebe, ale třeba i o vtipné fotky při výskoku a podobně.


6. Fotky ženicha s nevěstou

Samotné focení novomanželů je jak pro fotografa, tak pro ženicha s nevěstou jedna z nejdůležitějších částí celého dne. Během této doby se totiž vytváří vzpomínka na jejich velký den „D“.
Focení většinou proběhne po společném focení se svatebčany, kdy se ostatní ubírají směrem k místu společného oběda, či do blízké restaurace na kávu.
Fotografie vznikají především v blízkosti místa obřadu, ale je také možnost fotky udělat na jiných místech. Třeba po obědě se uchýlit na půl hodinky pryč a poté se vrátit. Svatebčané si toho jednou na jedné svatbě ani nevšimli, že jsem si novomanžele ukradl na více fotek, jelikož už seděli u kávy po obědě. :-)

Kolikrát novomanželé mají jasnou představu fotografií, které chtějí, což je super, ale nenechávám je nikdy uniknout svým představám a fantazii. Já sám při focení dávám přednost přirozenosti, nechávám vyniknout samotné novomanžele většinou ve spojení s přírodou. Je to krásná tvůrčí činnost a to mě na tom baví.

7. Společný oběd a zvyky jsou o detailech

Na společném obědě je důležité zachytit připravenou tabuli, která bývá laděna do barev svatby. Nazdobená tabule vždy navodí výjimečnost celého dne. Všemu zde vévodí svatební dort, na který se všichni těší. Dort je také jedním článkem pro focení. Jak samotný dort, tak poté slavnostní rozkrojení dortu novomanžely, které nesmí chybět ve sbírce fotografií pro památku.
Na obědě se také nesmí zapomenout na tradiční zvyk, kterým je vzájemné krmení novomanželů, u kterého se vždy všichni svatebčané přítomni na obědě dokáží pobavit.
Při focení oběda je důležitý také dostatek světla, ale podle možností se opět musí fotograf umět zařídit.

9. První tanec a volná zábava

Novomanželský tanec je další z věcí, který je důležitý pro tento den. Zde hraje roli opět komunikace fotografa s ostatními organizátory svatby a případně poprosit nasvícení parketu do přírodních barev. Pokud je parket nasvícen třeba do modrých barev, tak si můžete na fotkách představit s trochou fantazie i dva modré „šmouly“. Zde je toto bych řekl největší problém, který se dá ale jednoduše vyřešit dvěma větami s tím, kdo má světla na starost.

10. Fotograf = kreativní, sympatický, příjemný, spolehlivý, …

Já sám říkám, že tuto práci nemůže dělat člověk, který nerad spolupracuje s lidmi a ten, kdo není alespoň trošku citově a umělecky založený. Většina lidí si myslí, že focení je nějaká sranda. Vezmete foťák do ruky a zmáčknete spoušť. Ovšem opak je pravdou. Tuto práci dělám s nadšením, baví mě a nechci o ni přijít.

Myslím si, že základem je dobrá komunikace, o které jsem již několikrát mluvil. Bohužel, dnešní doba je taková, že komunikace se vytrácí a s ní i lidskost.

11. Kolik fotek ze svatby je dobré mít?

Samozřejmě počet fotografií chtějí mít novomanželé obvykle co největší. Ale podle mě není důležitá „kvantita“ ale „kvalita“. Zde se odráží i počet fotografií. Počet fotografií je dosti individuální, záleží na celém programu svatby, na čase stráveném při focení novomanželů a podobně. Vždy je počet úměrný tomu, co se děje na svatbě.

MICHAEL "HRABÁK" KOČÍ a něco o fotografofi

Jsem čerstvým maturantem průmyslové školy v Příbrami v oboru Pozemního stavitelství a Architektury, kde při studiu vznikla má vášeň k focení. Upřímně z toho ve škole profesoři nebyli moc nadšení, jelikož jsem kolikrát kvůli svatbě nešel do školy, ale co se dalo dělat. Věděl jsem, že když budu chtít, tak zvládnu obojí. A je tomu tak, už to mám úspěšně za sebou!
K focení mě přivedl můj kamarád, který se focením trochu zabýval a mě bavila jeho tvorba. Šel jsem do toho hned také. V dnešní době už je to tak, že já jsem ten, kdo fotí, ale on už toho dávno nechal.
První zkušenost s focením svatby jsem získal u svých známých, které jsem poprosil o shovívavost a chtěl si to zkusit. Nic nenamítali. Dnes jim můžu jen poděkovat, jelikož mi otevřeli nový svět něčeho, co mě baví a naplňuje. Byl jsem nezkušené mladé ucho a na svatbě se pletl do cesty zkušené fotografce. Dnes však u nich doma na zdi visí mé fotografie.
Je to krásný pocit, když zvednu telefon a ozve se nevěsta – nyní už maminka, která mě žádá o focení těhotenského bříška nebo už svého miminka.


 

autor článku: Denisa Havlíčková