Dnes je sobota 17. duben, svátek má Rudolf.

Zajímavosti

Pánové, oslavíte dnešní Mezinárodní den žen?

přidáno: 08. 03. 2021

Dnes 8. března nám kalendáře připomínají Mezinárodní den žen. Většina z nás má tento svátek spojený s minulým režimem, jedním karafiátem a už z podstaty ho z tohoto důvodu odmítá slavit. Jeho historie ale sahá ještě do předválečné doby. Ať už tzv. MDŽ ctíte nebo ne, dnešní den prostě ženám patří a může být důvodem, proč vašim přítelkyním, ženám, maminkám či babičkám udělat radost.

Mezinárodní den žen je světově uznávaný svátek Organizací spojených národů od roku 1975

Historie tohoto svátku ovšem sahá až do roku 1908. Tehdy v New Yourku stávkovalo několik tisíc švadlen, které požadovaly zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a celkové zlepšení pracovních podmínek. Jako oficiální svátek se ale začal Mezinárodní den žen slavit až po demonstraci proti válce v Petrohradě. Ta se sice konala 23. února, ale jelikož toto juliánské datum podle gregoriánského kalendáře odpovídá 8. březnu, byl svátek oficiálně stanoven na 8. března. 

Za totalitní vlády se pak MDŽ (Mezinárodní den žen) stal svátkem, při kterém děti z mateřských a základních škol, státní podniky a další organizace přáli ženám k jejich svátku nejčastěji jedním červeným karafiátem. Často se také k této příležitosti tvořily tradiční papírová přáníčka.

Mezinárodní den žen z toho lepšího pohledu

Mezinárodní den žen nám ale nemusí nutně připomínat jen komunistickou propagandu. Některým z nás může připomenout, jak úžasné a nepostradatelné ženy jsou - co vše pro nás znamenají, co pro nás každý den dělají.

Právě dnes mohou muži vzít tento den jako záminku, proč přijít za svou přítelkyní, manželkou, maminkou, babičkou nebo jen kamarádkou, aby jí udělali radost. Možná se opravdu najde i někdo, kdo přijde (ať už vážně či z recese) s jedním karafiátem, ale většinou dnes pánové volí jako dárek jinou květinu, čokoládovou bonboniéru nebo jinou drobnost.

Bývá zvykem, že na tento svátek ani v dnešní době nezapomínají v mateřských a základních školách a děti maminkám přináší svá originální přáníčka a s úsměvem a pusou jim je předávají. Vzhledem k současné době většina maminek o tento malý dárek přijde, ale věříme, že starší děti své maminky i tak něčím překvapí…

A co pánové? Překvapíte dnes svou ženu nějakým malým dárkem, květinou či sladkostí, nebo tento svátek přejdete jako kterýkoliv jiný den?

autor článku: redakce DA