Dnes je úterý 18. únor, svátek má Gizela.

veselarodina.org/aktuality/96-vikend-s-jogou-2020

Slavit nebo neslavit Mezinárodní den žen?

přidáno: 08. 03. 2018

Dnešní den patří všem ženám. Má význam ho slavit nebo se jedná jen o svátek zpropagovaný minulým režimem? Ať už máte názor jakýkoli, jedna věc je jistá, malou pozorností uděláte radost určitě nejedné dámě.

8. březen patří oslavě Mezinárodního dne žen. Pro někoho možná právě i dnešní oslava může symbolicky připomínat příchod jara. Protože právě krásně rozkvetlá jarní příroda nemá k spokojenému a okouzlujícímu úsměvu ženy daleko. Co myslíte, pánové? Dnešní den však nepatří jen příjemným pozornostem, ale důležité je také, abychom si všichni uvědomili, že otázka boje práv žen je stále důležitá a aktuální!

Kdy se začalo MDŽ slavit?

I v současnosti si většina lidí myslí, že Mezinárodní den žen je především socialistický svátek, jelikož byl během minulého režimu v naší zemi hojně propagován a oslavován. Nicméně není tomu tak. Mezinárodní den žen je světově uznávaný svátek Organizací spojených národů a svoji historii datuje již v roce 1908, kdy proběhla stávka newyorských žen za zkrácení pracovní doby a celkového zlepšení pracovních podmínek. Jako oficiální svátek se však začal slavit až po první světové válce. Konkrétně tedy v roce 1917, kdy proběhla 23. února v Petrohradu demonstrace proti válce.

Proč právě 8. březen?

Demonstrace v Petrohradě proběhla sice 23. února, nicméně podle gregoriánského kalendáře připadá právě 23. únor na 8. březen. Organizace spojených národů tak v roce 1975 oficiálně stanovila tento svátek na 8. březen.

Boj za práva žen v současnosti

I když mnohým z nás může být otázka práv žen už neaktuální a možná i trochu zbytečná. Přesto je podstatné připomínat rovnoprávnost, spravedlnost, bojovnost žen a jejich případnou diskriminaci ve společnosti neustále.

Čím obdarovat?

Udělejte své přítelkyni, manželce, mamince nebo kamarádce radost a obdarujte ji dnes nějakou maličkostí. Radost jí uděláte určitě květinou, čokoládovou bonboniérou ve tvaru srdce nebo ji můžete například něco dobrého uvařit.

Spravit náladu si můžete také večeře U tří statkářů nebo při návštěvě Royal Wellness and Spa v ulici U Pivovaru s dobrou lahví sektu.

autor článku: Kamila Paulová