Dnes je sobota 24. říjen, svátek má Beáta.

Zajímavosti

Noc ze soboty na neděli bude kvůli změně času o hodinu delší!

přidáno: 26. 10. 2018

Ke změně letního času na zimní dojde v noci ze soboty 27. října na neděli 28. října. Ručičky na hodinách se posunou o hodinu později, tedy ze 3:00 na 2:00 hod. Každý z nás to jistě zná, léto vystřídá podzim, počasí je najednou sychravé, den se krátí a tma už začíná být v odpoledních hodinách. Je to ale opravdu důvod k tomu, abychom měli špatnou náladu?

Podzimní deprese, tak často užívané slovní spojení. Proč ale? Proč zrovna podzim je roční období, ve kterém nejsou lidé spokojeni? Chápu, léto je jakýmsi znakem dobré nálady, užívání si a setkávání s přáteli. Jsou prázdniny, lidé mají více času na sebe i na své okolí. Nic se neřeší, je teplo a sluneční paprsky nám všem dodávají pozitivní naladění. Potom léto zmizí a přichází sychravý podzim. Na světě už není tolik světla, slunce zachází dřív a ptáci už nás každé ráno nebudí, neboť pomalu odlétají do teplých krajin.

Proč se ale na podzim nepodívat z té hezčí stránky?

Přeci každé roční období má něco do sebe. Na jaře rostou květiny, v létě je spousta volného času v teplých slunečních dnech, na podzim se listí zbarví a v zimě jsou Vánoce, poklidná atmosféra a všichni jsou si tak nějak blíž. Samozřejmě, na jaře řádí alergie, v létě jsou vedra, na podzim je ošklivé počasí a v zimě všichni šílí v obchoďácích, abych nakoupili co nejvíce dárků. Jde ale o úhel pohledu, proč se na svět nekoukat tak, abychom v něm našli to nejlepší? Stejně tak s ročními obdobími a s podzimem. Zavzpomínejte si na dětství, kdy jste chodili sbírat listí, šípky a žaludy a vyráběli z nich různé koláže. Co je typičtější věc na podzimu, než když děti vyrábějí zvířátka z kaštanů? Snad už jen sběr bukvic, které jsme i my dříve nosili do školního sběru. Listy se zabarvují do teplých barev. Je na čase vytáhnout svetry a mikiny, zachumlat se do šál a hřát svou dušičku i tělo teplými čaji. Znám spoustu lidí, kteří přijdou domů, ošleháni studeným větrem a nejsou naštvaní z toho, že by jim byla zima, ale naloží se do teplé vany a pak si pustí film či svou oblíbenou hudbu při tepla z krbu. A jsou tak šťastní.

Co když nás podzimní deprese nemine?

Spousta lidí vám ale řekne, že svou náladu už ani neovlivňují. Zkrátka jakkoliv se snaží, deprese na podzim prostě přijde. Je to ovšem jen tím, že už to mají najeté. Jsou zvyklí na to, že ta deprese přijde a nic s tím nedělají. Možná se snaží změnit svoje vědomí, ale taková věc je už dávno vtisknuta do podvědomí. Doporučuji založit si třeba nějaký sešit, kam si budete psát každou maličkost, která vám ten den udělala radost. Uvidíte, že toho bude spousta a depresi, která vlastně vůbec není depresí, ale jen dobrovolně přijatým zvykem, dáte sbohem. Pojďme se radovat z každého dne a najít krásu v každé chvíli našeho života. Užívejme si podzim a všechno co s ním momentálně souvisí. Zeptali jsme se jedné milovnice podzimu, co na něm miluje a slečny, která podzim příliš nemusí, co jí na podzimu vadí. Zkuste si názory přečíst a vytvořit si vlastní. Rovnováha musí být.

Názory čtenářů

"Vadí mi nestálost počasí, které je jednou na šaty a podruhé na zimní kabát. Většina lidí se slabší imunitou onemocní a většina partnerských vztahů se právě na podzim rozpadá. Hodně lidí upadá do depresí, protože většinou mají rádi léto nebo zimu, takže je to přechodné nic, na kterém je hezké akorát zabarvení přírody, která je, musím přiznat, v tu dobu opravdu nádherná.“ Barbora, 22 let

„Proč mám ráda podzim? Je to pro mne období, kdy mě netrápí, jak vypadám a jestli mi něco leze z kalhot či trika. Je to období huňatých svetrů, dýňových latté, víkendů proleželých u seriálů a ulic plných barevných koberců.“ Petra, 21 let

A jak jste na tom vy?

autor článku: Michaela Vaňková