Dnes je neděle 22. září, svátek má Berta,
je Mezinárodní den neslyšících.

skolavlese.wixsite.com/skolavlese
Menubox
Restbox

Velikonoční fejetonek

přidáno: 17. 04. 2017

Zdravím všechny, kdož se dokázali probít velikonočními tradicemi až k samému vrcholu těchto svátků, to jest velikonočnímu, nebo též červenému, pondělí. A jste-li navíc stará panna (to znamená podle liturgických tradic nevdaná žena nad 25 let věku), máte naději, že budete-li sešlehána prutem, omládnete a zkrásníte. O Velikonocích je všechno možné.

Jako dítě z ateistické rodiny jsem každoročně zaskočen, kolik různých pokynů, příkazů a ustálených tradic se na mně ze všech možných stran vyhrne. Ve Škaredou středu jsem si myslel, že budu v klidu, poněvadž ranní pohled do zrcadla mě ujistil, že můj obličej vychází tradici vstříc mírou vrchovatou.

Zaskočil mě však soused, který chtěl dělit náklady na kominíka, jelikož se ukázalo, že středa není jen Škaredá, ale i Sazometná. V tento den je údajně potřeba vymést komín, kteroužto operací se údajně z příbytku vymetou i zlé síly. Chvíli jsem zkoumavým pohledem poměřoval přítomného kominíka, zda opravdu disponuje takovou mocí, načež jsem ho vymetl z příbytku i se sousedem s informací, že dům vyhřívám tepelným čerpadlem a komín obývá nejvýše meluzína.

Po této zkušenosti jsem však již tušil, že přichází nebezpečné období. Proto, když jsem byl ve čtvrtek v zaměstnání informován, že je potřeba si dát k jídlu něco zeleného, neprotestoval jsem, v tichosti jsem poobědval špenát s hráškem, a byl velice rád, že další den je nově dnem pracovního volna a já se nedostanu do dalších problémů. Na volný den jsem si totiž naplánoval výstavbu nového plotu kolem domu svých rodičů, kde jsem vzhledem k jejich avizovanému ateismu nečekal velikonoční obtíže. Jaké tedy bylo moje překvapení, když mi krumpáč v nápřahu zkřížily hrábě mé matky, která tento bojovný výpad doplnila informací, že na Velký pátek se nesmí hýbat se zemí. V panice ze vzniklé rodinné půtky jsem se dožadoval sdělení, pod jakým trestem je tato činnost zapovězena, jelikož pro nový plot jsem hotov přinést oběti. Matku jsem tím dostal do argumentační nouze, jelikož řekla, ať nejsem drzý a zamknula mi krumpáč.

Upadl jsem do letargie a nechal se svátky již jen vláčet. Na Bílou sobotu jsem bílil špajz (nevím proč a je mi to jedno), v neděli zaneřádil koupelnu barvami na vejce a samozřejmě jsem se přejedl, protože jsem neznaboh. Ta vejce mi ale vrtala hlavou, protože mi jako laikovi unikala jejich role v křesťanské věrouce. Zjistil jsem, že jako téměř všechny křesťanské svátky, i tento je částečně ukraden pohanům.

A teď sledujte pozorně, jak se k Velikonocům ta vejce dostala: podle legendy pohanská bohyně plodnosti Eostre (proto jsou Velikonoce v angličtině Easter), proměnila zmrzlého ptáka v zajíce (další symbol Velikonoc), který pak z vděčnosti kladl každé jaro vajíčko (!) jako symbol života, plodnosti a vděku.

Jen těžko bych dokázal vymyslet větu, která by dokázala lépe demonstrovat význam těchto svátků.

Váš Marek. K.

autor článku: Marek K.