Dnes je sobota 20. říjen, svátek má Vendelín,
je Mezinárodní den kuchařů.

Zajímavosti
Menubox
Restbox

Svátek zamilovaných, tak zvaný Valentýn anebo 1. máj je lásky čas?

přidáno: 14. 02. 2017

Dnes je 14. února, svatý Valentýn, a tento den je už i v Česku znám jako svátek zamilovaných. Přinášíme vám hned několik pohledů na tento den od Marka Krávy.

Jako u většiny ožehavých témat se i na tento dá nahlížet z různých pohledů. První je samozřejmě liturgický, protože odkaz ke svatému Valentýnu, patronovi všech zamilovaných, je zde zcela zjevný. Báchorka o tom, jak nebojácný duchovní za zády římského císaře oddává páry, kterým to císař zakázal, je typická zástěrka křesťanského nešvaru, to jest kradení pohanských svátků. Není totiž tajemstvím, že stejný termín měl již dříve zamluven římský bůh Lupercus, který pároval mladé lidi vhozením jejich jmen do urny lásky, ze které následným losováním tvořil budoucí šťastná manželství. Je nabíledni, že takový přístup je pramálo v souladu s křesťanskou věroukou, a tak křesťané po úspěchu akce „Saturnálie vás už nebaví, tady máte Vánoce“ provedli další loupež za bílého dne. Takže z tohoto pohledu místo lásky zcela jasná náboženská válka.

Abych zahrál na aktuální strunu, je možné na problematiku pohlédnout i nacionalistickou optikou. Čtenář vlastenec jistě nervózně poposedává a touží vykřiknout: Valentýn? Co to je za člověka? Pro Čechy je přeci svátkem zamilovaných odjakživa první máj! Národnostní rozmíšku zde mohu lehce vyvolat tvrzením, že i první máj má pravděpodobně původ v keltském svátku Beltain, či, nedej bože, v germánské oslavě bohyně Walpurgis, tedy že i náš národ se dopustil svátkokrádeže v okamžiku, kdy se do naší kotliny doplahočil od Visly. Takže z tohoto pohledu místo lásky zcela jasné mezinárodní různice.

Objektivní porovnání těchto dvou přístupů by snad mohl přinést meteorolog, neboť je evidentní, že zatímco ve středomořském Římě počínali zamilovaní pookřávat již v únoru, v chladnější střední Evropě se přeci jen vyplatilo ponechat si šatstvo na sobě až do počátku května.

Protože dnešní doba přeje všelijakým konspiracím, nesmím zapomenout na přehlíženou stránku svátku, a tou je samozřejmě obchod. Pokud byste čekali, že propast mezi Vánoci a Velikonoci zatouží ucpat svými zbožím výrobci čokoládových srdcí a prodejci květin, pak vězte, že největší nárůst tržeb má na Valentýna zcela jiný obor. O celých patnáct procent větší růst mají výrobci visacích zámků. Původně starý čínský zvyk, kdy zamilovaní zamknou k sobě každý svůj zámek a zahodí klíče do vody, aby byli navždy spolu, oživil ve své knize Federico Moccia, následně zvyk přiživil i natočením filmu a zisky zámečníků od té doby stále stoupají. Náhoda? Promyšlený útok na peněženky? Navíc každá správná konspirace má i svůj souboj: zde se skrytým velkým zámečníkem bojují správci mostů, na které milenci svoje zámky připevňují a odírají tak jejich konstrukce.

Jak se tedy zachovat v tento velice rozporuplný den? Můžete se odtrhnout od všech pověstí a uvěřit, že svatý Valentýn je jen patron boje proti pakostnici, můžete svátek okázale ignorovat a čekat na hrdliččin májový hlas. Stejně tak, až budete ve svůdném prádle padat do  lůžka posypaného okvětními plátky růží, můžete myslet na vzteklého údržbáře, kterak se s pilkou na železo škrábe na most Barikádníků.

Anebo můžete myslet na to, že když jste zamilovaní, je pro vás svátek každý den.

Srdečně váš Marek K.

autor článku: Marek K.