Dnes je úterý 20. listopad, svátek má Nikola,
je Světový den dětí.

Zajímavosti
Menubox
Restbox

Mezinárodní den žen

přidáno: 08. 03. 2017

Co můžu popřát ženám k jejich mezinárodnímu dni, když intenzivněji znám asi čtyři a jedna z nich je moje matka? A k čemu jim přesně mám přát? Co je to za svátek?

Dobře, vím, že vznikl v roce 1909 jako upomínka na velkou stávku newyorských švadlen a měl upozorňovat na nevábné podmínky práce textilních dělnic, které trpěly nešvary vrcholícího kapitalismu typu nízkých mezd, hodně práce a tak. Protože se svátek celkem solidně ujal, vyjádřily záhy organizátorky touhu po volebním právu a také nespokojenost s vysokou mírou alkoholismu svých mužů. Tato nespokojenost se postupem let přetavila v tlak na oficiální místa a vyvrcholila vyhlášením prohibice v roce 1919. Postupně tedy ženy získaly vše, co požadovaly.

Mají volební právo, mzdy v hospodářství jsou na spodní hranici limitovány zákonem, aby se nenasytní továrníci drželi na uzdě a muži alkoholici už také nejsou, co bývali. Tak v čem je ten svátek ještě aktuální? V roce 1975 ho OSN přejmenovala na den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, mír a rozvoj. Takže od té doby vyjadřují ženy v tento den svou solidaritu k míru a rozvoji? Tak k tomu už vůbec nevím, jak jim poblahopřát.

Aby ženy nevyjadřovaly svou solidaritu neřízeně, určuje OSN každoročně pro tento den nějaké téma. Je otázka s jakým efektem, když například téma pro rok 1999 bylo: Svět bez násilí na ženách, a v roce 2013: Slib je slib - čas pro ukončení násilí na ženách. Kdybych nyní poblahopřál ženám k tomu, že bylo vymýceno násilí na nich páchané, pravděpodobně by došlo k násilí páchanému na mně. Což asi pochopila i OSN a od roku 2014 vydává výhradně témata volající po genderové paritě, to jest rovnocenném zastoupení mužů a žen ve všech oblastech života, což se jí asi jeví důležitější. Pro rok 2017 má téma i bojovný název:  Buď odvážná ke změně !, aniž by se mi podařilo zjistit, o jakou změnu má jít. Z genderového narovnání jsem zachytil pouze informaci, že není vhodné říkat nastávající matka, ale těhotný člověk! Pokud je toto výsledek, pro který mezinárodní den žen burcuje k odvaze, pak si opět nejsem jist, že mám k čemu blahopřát.

Pod tím vším jako by pobublával spor mezi mužstvím a ženstvím. Jako by se neustále hrálo o to, kdo bude mít hlavní úlohu, kdo bude velet, komu patří budoucnost, kdo je lepší a kdo horší. Což není možné určit, neboť už Kladivo na čarodějnice říká: náruč ženy se podobá osidlům lovce, kde žena provozuje své kejkle s ďáblem, neboť ďábel se zjevuje v mužské podobě. Takže sám za sebe přeji ženám, aby si mohly dělat co chtějí, protože já mám jejich kejkle rád. A mámě koupím kytku.

autor článku: Marek K.