Dnes je neděle 22. září, svátek má Berta,
je Mezinárodní den neslyšících.

skolavlese.wixsite.com/skolavlese
Menubox
Restbox

Blue Monday

přidáno: 15. 01. 2018

Jestli jste ráno vstali s poněkud svérázným pocitem, že oproti normálně hroznému pondělí je to dnešní ještě divnější, pak je váš pocit naprosto oprávněný, neboť letošní patnáctý leden je oficiálně uznán za nejdepresivnější den celého roku - tzv. Blue Monday.

Pokud byste se pídili po způsobu, jak se takový den určí, pak vězte, že je výsledkem velice složitého vzorce, který sčítá, násobí a derivuje všechny lednové hrůzy, aby je následně dělil součtem nízké motivace a pocitem potřeby k činu. Jako matematickému analfabetovi mi samozřejmě není zcela jasné, jak udám hodnotu motivace, tím méně jak vyčíslím pocit potřeby k činu (dva hejrupy? netuším). Na druhou stranu mě však jako rodilého konstruktivního pesimistu nadchlo vyhledávání lednových hrůz.

            Je jasné, že každý v lednu začne počítat s počasím, což je laciné jako okurková sezóna. Takže všichni, kdo požadovali bílé Vánoce, jsou nadále zhnuseni, že sníh nedorazil ani v lednu, a oni neví, jak čelit vyčítavým pohledům svých ratolestí, které tahají sáňky po asfaltu, až odletují jiskry, a odpůrci globálního oteplování zachmuřeně hledí do svých tabulek, kde hledají cestu z argumentační nouze. K tomu se samozřejmě připojí oblíbená zimní kratochvíle v podobě chřipkové epidemie, kdy potkáváte své příbuzné, známé a kolegy s červenými nosy, kteří na vás pokašlávají a spiklenecky posmrkávají, jako že i vy brzy ulehnete. Což vy samozřejmě splníte, protože když už to mají všichni, televize na vás chrlí průběžný stav pacientů na našich čekárnách a celé je to proložené pásmy reklam na zaručené přípravky proti chřipce, nabydete dojmu, že by bylo nejen unfair být zdravý, ale nákupem v apatyce navíc pomůžete ekonomice. Potud jsou to lednové strasti, řekl bych, běžné a nijak zajímavé. Ovšem pro potřeby našeho výpočtu nejdepresivnějšího dne je potřeba jít více do hloubky. A zde nastupují opravdové lahůdky: jako první přichází zkáza novoročních předsevzetí. Chtěli jste zhubnout? Přestat kouřit? Začít běhat? Začít se učit cizí jazyk? Pak v tomto okamžiku pravděpodobně hledíte na monitor skrz modravou mlhu omamného nikotinového potěšení a přimlsáváte přesmažené chipsy, zatímco běžecká obuv leží nakrémovaná v krabici hluboko v šatníku a učebnici angličtiny žere myš. Vaše slabá vůle vás prostě opět nechala ve štychu zrovna v lednu, kdy ji nejvíce potřebujete. K tomu se připojí vánoční kocovina: dárky už ztratily pel novoty, v horším případě si už ani nevzpomenete, co jste vlastně dostali, nekonají se žádné bujaré firemní večírky (ovíněný šéf, který vás na něm ani ne před měsícem objímal a říkal: já tě mam rád, ty moje držtičko, vám opět vyká a dělá, že neví odkud se znáte), prostě nastoupila nudná pracovní rutina inventur a uzávěrek. Jemným výpočtem pak zjistíte, že do dalších Vánoc zbývá rok (ano, i tato hodnota se do našeho vzorce zahrnuje) a na ty divočejší povahy navíc dopadnou vánoční dluhy. Teď ještě nahlédneme do statistik sebevražd a připočteme počet dní bez slunce a voilá: nejdepresivnější den v roce je na světě.

            Tolik osvěta k vzniku tohoto zajímavého fenoménu. Protože se však dnešní lidé pramálo spokojí pouze s vědeckým konstatováním faktu, ale požadují i návrhy řešení, přinášíme vám doporučení psychiatrických kapacit, jak se s takovým nebezpečným dnem popasovat: za prvé: vůbec ho neřešit. Za druhé: pokud už ho řešíte, řešte ho ideálně ve dvojici s milovanou osobou, kde oba jste zabaleni do deky u krbu a popíjíte teplý nápoj. A rada pro ty, kteří nemají milované osoby, krby a deky?

            Snažte se vydržet do pátku.

autor článku: Marek Kráva