Dnes je pondělí 15. říjen, svátek má Tereza,
je Mezinárodní den bílé hole.

Z našeho města
Menubox
Restbox

Sbírejte víčka a podpořte tak dobrou věc!

přidáno: 02. 03. 2017

I obyčejná plastová víčka od PET lahví mohou pomáhat! Ano, i takováto banalita může pomoci. Teprve čtyřměsíční malý Matyášek se statečně pere s nepřízní osudu. Jeho příběh vás chytne za srdce…

Ne každý má to štěstí narodit se zdravý. Malý Matyášek se narodil po vyvolávaném porodu v příbramské nemocnici 2. listopadu 2016 ve 20:50 hodin. Na porodním sále se půl hodiny po porodu přidusil zbytky zkalené plodové vody, které v něm zůstaly. „Byl dost dlouhou dobu bez kyslíku, než se na to přišlo a pak začal boj o jeho život. Resuscitace, převoz na jednotku intenzivní a resuscitační péče v Praze. Zde si první tři dny doktoři mysleli, že svůj boj o život prohraje,“ vzpomíná Lucie Vacková, maminka Matyáška.

Malý Matyášek to nevzdal a bojuje dál!

Matyáš byl ale velký bojovník a nevzdal to. Po 72 hodinové řízené hypotermii byl napojen na různé přístroje, bylo mu podáváno velké množství léků, neminula ho  plicní ventilacie a krmení sondou do žaludku. Přišel o sací a polykací reflex. Neuměl si vůbec odkašlat, a tak musel být odsáván. K tomu se na EEG zjistilo, že bylo velmi narušeno pohybové centrum v mozku. Do toho Matyášek ještě dostal plicní infekci. Jeho stav se tedy velmi zkomplikoval  a na jednotce intenzivní péče strávil celkem měsíc.

„Nepodařilo se jim ho rozkrmit, bylo nám ostře doporučováno, že se bude muset zavést do budoucna PEG (Perkutánní Endoskopická Gastrostomie) do žaludku. To se nakonec nekonalo, protože v Thomayerově nemocnici v Krči, kam byl po měsíci převezen a kde strávil 14 dní, se ho podařilo zdárně rozkrmit. Dostali jsme ho domů 13. prosince s tím, že polykal, nemusel se již odsávat, protože si už dokázal odkašlat, nicméně stále nesál, takže se do něj vyloženě muselo mlíčko nalít,“ dodává maminka Matyáška.

Doktor konstatoval Matyáškovi dětskou mozkovou obrnu

Poté byla na řadě kontrola u neurologa, který konstatoval malému Matyáškovi jako diagnózu dětskou mozkovou obrnu, konkrétně centrální a tonusovou odchylku III. - IV. stupně, hypertonii na horních a dolních končetinách a axiální hypotonii.

Tím smutný příběh nekončí…

Matyášek měl během pobytu na jednotce intenzivní a resuscitační péče také epileptické křeče, a tak musí v současnosti brát 2x denně pravidelně antiepileptika. „K tomu všemu se přidalo, že Matyášek přestal prospívat, co se týče přírůstků váhy. V současné době tak musí dostávat výživové doplňky, které mu pomáhají přibírat na váze a chodíme na rehabilitace „Vojtovou metodou“ a také na hiporehabilitace,“ dodává Matyáškova rodina. Tyto rehabilitace nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, a tak si je rodina musí platit sama.

Pomoci můžete i vy!

Rodina za svého malého Matyáška bojuje. Je vděčná za každou chvilku s ním. Pokud vás tedy Matyáškův příběh oslovil a rádi byste mu pomohli, neváhejte! I obyčejná plastová víčka od PET lahví mohou pomoci! Doposud se sesbíralo 250 kg víček, k čemuž nejvíce přispěla 5. ZŠ v Příbrami, která darovala 12 pytlů víček. „Další velké díky patří i mateřským školám v ulici Bratří Čapků v Příbrami a také ZŠ Višňová a Nečín, které pomáhají víčka sbírat,“ dodává rodina.

Jak víčka malému Matyáškovi pomohou?

Pokud se nasbíraných víček vybere přes 200 kg, přijede si pro ně specializovaná firma, která víčka vykupuje a za tyto víčka rodina získá peníze. Získané finanční částky vždy putují Matyáškovi na účet. Čím více víček, tím samozřejmě více peněz, a tím lépe pro Matyáška.

Sběrná místa jsou nyní na těchto místech:

Dobříš:

 • firma Profous (bývalý areál bosák bus)
 • obchod Superkousky Shop (za Penny) 
 • prodejna Bemax (ulice Pionýrů 373, směrem na Hostomice)
 • realitní kancelář Remax (Komenského náměstí)
 • lékárna U Zámku (poliklinika)
 • dětská herna Bublina (Antonína Dvořáka 91)
 • Driver's point (Pražská 711)

 

Příbram:

 • RS fitness (Mixova 165)
 • realitní kancelář Remax (Mezi Pražskou a Dlouhou)
 • Tesco (u informací) 
 • CAFÉ bar (OC Skalka - 2.patro)
 • Lenka Bubeníčková (Písecká 137)

 

Sedlčany:

 • Farmářský obchod
 • Koloservis (Církvičská 288)

Praha:

 • Restaurace Zlatá Kovadlina (Komunardů 1091/36, Praha - Holešovice)
 • Žabka - Praha 17 Řepy (Nevanova 1050/11)
 • Elektronické cigarety - oazacen.cz (Plzeňská 217/106 Praha 5 - Košíře)

Další sběrny:

 • ZŠ a MŠ Nečín
 • 2. MŠ Nová paka

 

Pomoci můžete i finančním příspěvkem

Malý Matyášek má zřízen i transparentní účet, kam mohou lidé posílat příspěvky. Číslo účtu je 2901147965/2010. Tyto peníze jdou poté na různé rehabilitační pomůcky, které mohou Matyáškovi pomoci, antiepileptika, výživové doplňky, hipoterapie, které nehradí pojišťovna  a na další potřebné léky.

Aktuální a podrobnější informace naleznete na Facebooku:

https://www.facebook.com/aukcematyas/?fref=ts – na této stránce se dozvíte více informací o aukci různých předmětů či oblečení, které se zde draží a výtěžek jde poté na Matyáškovu léčbu


https://www.facebook.com/vickapromatyska/?fref=ts – na této stránce jsou informace o sběru víček (jaká víčka sbírat, kde odevzdávat, kdo jaká víčka daroval)

autor článku: Kamila Paulová