Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

hudební festival Dobříš

V Dobříši dnes slavnostně otevřeli nově zrekonstruované náměstí Komenského

přidáno: 19. 01. 2023

Náměstí Komenského, které leží přímo v centru Dobříše, prošlo celkovou rekonstrukcí za téměř 38 mi. Kč.

Roční práce na modernizaci celého náměstí Komenského byly rozděleny do několika etap, na kterých pracovaly desítky pracovníků dobříšského úřadu, VHS Dobříš, společnosti Dokas, zaměstnanců firmy Metrostav i mnoho dalších externích odborníků. Právě oni společně se zástupci vedení města Dobříše dnes zmodernizovaný prostor náměstí Komenského oficiálně otevřeli.

Přes náměstí Komenského v Dobříši denně projde přes tisíc školáků a další stovky obyvatel i návštěvníků města. Prostor, který už dlouho volal po své rekonstrukci se tak konečně dočkal své zasloužené opravy a velké proměny.

Celková rekonstrukce náměstí Komenského se stala jedním z největších projektů města Dobříše za poslední roky. Celkové finanční náklady této akce se nakonec vyšplhaly k téměř 40 mil. Kč (přesně 37 851 901,67 Kč včetně DPH). Za tuto cenu však jedno z nejfrekventovanějších míst v centru města získalo zcela nový a moderní vzhled. Prostor náměstí vedení města od začátku řešilo také z pohledu praktičnosti a funkčnosti.

„Na ploše náměstí, kde bylo dříve parkoviště, vznikla nová klidová oblast. Z náměstí byly nejdříve odstraněny stromy a další zeleň a následně bylo zahájeno postupné odtěžování svrchní vrstvy různých dlažeb, asfaltů a obrub. Odstraněn byl také nevzhledný mobiliář a staré veřejné osvětlení. Stavbaři tady museli jít hluboko pod povrch a doslova obnažit všechny inženýrské sítě, tzn. rozvody elektřiny, plynu, vody a kanalizace, telekomunikací. Nalezen byl tak například uprostřed plochy náměstí velký betonový kolektor, který bylo nutné z velké části odstranit, protože by překážel dalším pracím,“ upřesnil k rekonstrukci náměstí místostarosta Tomáš Vokurka.

Zakázku celé rekonstrukce náměstí Komenského získala ve výběrovém řízení firma Metrostav. Ta postupně měnila zašlé centrum města v moderní lokalitu, která dnes nabízí obyvatelům města i dalším návštěvníkům příjemný prostor. Po prvních měsících, kdy v místě probíhaly hlavně demolice za pomoci těžké stavební techniky, byly následně vybudovány rozvody pro pohodlné připojení na elektriku, které budou sloužit hlavně při pořádání regionálních trhů, koncertů, kulturních akcí a dalších veřejných setkání. Náměstí získalo také nové osvětlení a nový povrch.

Součástí elkové rekonstrukce náměstí byla také podzimní výsadba nových stromů a instalace nových laviček. Na náměstí byl současně přesunut pomník obětí padlých v 1. světové válce, který je nyní dominantou celého prostoru.

V Dobříši byla také využita nová metoda výsadby stromů určená speciálně pro městský kořenový systém. „V podloží náměstí byly pro kořeny stromů předem vytvořeny podmínky, které zajistí, aby kořeny měly dostatečný prostor a nové stromy byly v nejvyšší možné míře zásobovány dešťovou vodou, která spadne přímo na plochu náměstí. V podstatě se tady díky vybudovanému technologického mostu a propojení jednotlivých výsadbových míst, umožní prokořenění stromů pod téměř celým náměstím a tím pádem lepšímu růstu stromů,“ upřesnil odborník přes realizace zahrad a zeleně Ladislav Kejha, který na výsadbu v Dobříši osobně dohlížel.

Náměstí Komenského se obyvatelům a návštěvníkům města ukáže v celé své kráse až na jaře. „V prostoru náměstí bylo vysazeno dvouřadé stromořadí s kvetoucí třešní ptačí s podzimním barevným efektem. Jako solitérní dominanta před poštou byla vysazena lípa stříbrná. Klidové zákoutí s lavičkami doplní koruny břestovce západního s podsadbou rostlin v rabátkách. Podél prodejny Coop je vysazena jednořadá alej jasanu úzkolistého s jemnou stavbou koruny a výrazným podzimním zbarvením. Před vstupem do nákupního centra byly pak doplněny stávající javory polní – babyky,“ upřesnil k nové výsadbě Martin Švarc, vedoucí odboru místního rozvoje dobříšského úřadu.

S finální podobou rekonstrukce náměstí je spokojený také architekt celého projektu: „Celková rekonstrukce tohoto prostoru, který dříve fungoval spíše jako parkoviště, byla od samého začátku vedením města pojata velmi zajímavě a odvážně. Myslím, že se zde nakonec opravdu podařilo vytvořit vlastně první větší veřejný prostor pro setkávání lidí v Dobříši. Během realizace pak bylo nejtěžší zkoordinovat souběh všech na sebe navazujících prací, jelikož pod povrchem náměstí vede velké množství inženýrských sítí. Mám radost z toho, jak celé náměstí dnes vypadá, je čisté, universální a po řemeslné stránce velmi dobře udělané. Věřím, že prostor bude nyní veřejnosti dobře sloužit a že bude žít.“

S finální podobou rekonstrukce náměstí je spokojený také architekt Pavel Nasadil ze studia FAM Architekti: „Celková rekonstrukce tohoto prostoru, který dříve fungoval spíše jako parkoviště, byla od samého začátku vedením města pojata velmi zajímavě a odvážně. Myslím, že se zde nakonec opravdu podařilo vytvořit vlastně první větší veřejný prostor pro setkávání lidí v Dobříši. Během realizace pak bylo nejtěžší zkoordinovat souběh všech na sebe navazujících prací, jelikož pod povrchem náměstí vede velké množství inženýrských sítí. Mám radost z toho, jak celé náměstí dnes vypadá, je čisté, universální a po řemeslné stránce velmi dobře udělané. Věřím, že prostor bude nyní veřejnosti dobře sloužit a že bude žít.“

„Díky realizaci projektu se podařilo vytvořit v centru města klidovou zónu s bezbariérovou pěší zónou. Na náměstí nyní plánujeme pořádání nejrůznějších akcí a já osobně věřím, že až bude dokončena probíhající rekonstrukce budovy pošty a rozkvetou nově vysazené stromy a po zimě začne v kašně proudit voda, bude nový prostor náměstí Komenského jedním z nejoblíbenějších míst našich občanů. Věřím, že právě tady se budou setkávat všechny generace ať už na místních trzích, koncertech či výstavách pod širým nebem. Tím chceme postupně více oživit centrum Dobříše,“ dodal starosta města Dobříše Pavel Svoboda.

autor článku: redakce DA