Dnes je sobota 4. prosinec, svátek má Barbora.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Knihovna, Spolkový dům nebo vše dohromady?

přidáno: 30. 05. 2017

Aneb nalezne "kulatý stůl" konečně řešení pro budoucnost bývalého kina?

Záleží na nás všech…

Veřejná diskuse u tzv. kulatého stolu se bude tentokrát zabývat řešením budoucí výstavby městské knihovny a komunitního centra v Dobříši. Nová budova, která má nahradit současný chátrající objekt bývalého kina, by tak měla sloužit jako knihovna s prostory pro spolkovou činnost. Zda se zástupcům města, knihovny a spolků povede najít řešení, se dozvíme v pondělí 5. června od 18h. Přijdete také? 

V rámci dubnového zastupitelstva, při kterém se nad projektem Spolkového domu velmi dlouze diskutovalo mezi zastupiteli a širokou veřejností, byly nakonec práce na původním projektu, (ke kterému již také proběhl kulatý stůl), zcela pozastaveny. Na základě požadavků zástupců knihovny a některých zastupitelů pak zastupitelstvo rozhodlo, že se začne pracovat na zcela novém projektu, a to úplně od začátku.  

Očekává se, že hlavní slovo při setkání u kulatého stolu budou mít tentokrát zástupci vedení Městské knihovny. Ti o správu a využívání zrekonstruovaného objektu bývalého kina projevili zájem poté, co odmítli nabídku Ing. Radka Žádníka a vedení Města Dobříš na možnost nové budovy v rámci plánované výstavby Domova Alzheimer. Důvodem odmítnutí byly dle slov ředitelky knihovny pouze nedostačující nabídnuté prostory pro činnost knihovny o rozloze 672 m2.

V rámci pondělní diskuze tak bude zcela zásadní, aby se domluvilo vedení knihovny společně s ostatními spolky z našeho města, které mají o využívání nových prostor zájem, na nové podobě celého projektu.

Bude nutné jasně určit, jak velký prostor knihovna pro město naší velikosti potřebuje, aby se mohla dále aktivně vyvíjet, a jaké prostory zde požadují a hlavně využijí další spolky a organizace. Neméně důležité je, aby ze strany vedení města zazněla i finanční částka, kterou si rozpočet města Dobříše může dovolit do rekonstrukce investovat.

V rámci kulatého stolu bude samozřejmě přítomen nezaujatý moderátor, architekt, zástupci stavebního úřadu a další odborníci, kteří případně mohou jasně říci, co je možné a co už možné není. Všem je totiž zcela jasné, že územní plán se nezmění, budova není nafukovací a další čtrnácti-patrák tu taky nechceme…

Jasné je, že z budovy bývalého kina něco bude… Co to bude a kdy to bude? Dle zadání zastupitelstva by se mělo jednat o spojení knihovny a spolkového domu, které se jeví nyní jako jediné možné řešení. Revitalizace nádherného místa v centru města a v bezprostřední blízkosti dětského hřiště je určitě přání nás všech. Naopak možným záporem je větší vzdálenost knihovny od obou základních škol i gymnázia a nutnost překonat frekventovanou hlavní silnici.

Věřme, že na základě diskuse u kulatého stolu vzniknou jasné požadavky na zadání finálního projektu a konečně se nalezne optimální řešení.

V pondělí 5. června 2017 od 18:00 hod. ve společenském sále Kulturního domu Dobříš s vámi budeme sedět i my a o dalším průběhu vás samozřejmě budeme informovat.

autor článku: Denisa Havlíčková