Dnes je čtvrtek 5. prosinec, svátek má Jitka,
je Mezinárodní den dobrovolníků.

Z našeho města

Oslava 40. let od založení 4. mateřské školy proběhla s dětmi a pro děti

přidáno: 12. 10. 2016

Za hojné účasti rodičů, příbuzných, bývalých absolventů a zástupců města proběhla 7. října na zahradě školky oslava 40 uplynulých let od jejího založení. Akce končila koncertem Petry Černocké, filmové představitelky čarodějky Saxany.

U budovy školky byla připravena výstavka s historickými fotografiemi výstavby a provozu školky, u které si mnoho pamětníků s láskou zavzpomínalo. Paní kuchařka Marie Průšová se svou kolegyní, které tu byly zaměstnány od samého začátku provozu až dodnes, povyprávěly, jak po dokončení stavby uklízely prostory před nástupem prvních dětí. Ve školce se podle nich změnila spousta věcí, nejvíce asi kuchyně a kvalita jídla.

Program pro veřejnost začínal v 15 hodin, kdy po proslovu paní ředitelky Moniky Vaňkové a starosty města Dobříše Mgr. Stanislava Vacka, měly taneční a pěvecká vystoupení jednotlivé třídy. Děti se snažily, sice sem tam ukápla nějaká ta slzička z nervozity, ale bylo to pěkně nacvičené, povedené a jednotlivé písničky publikum ocenilo nadšeným potleskem.

Po představení byl rozkrájen a mezi diváky a účastníky vystoupení postupně rozdán veliký a výborný dort, který potěšil všechny malé mlsouny.

V 16 hodin začal očekávaný koncert Petry Černocké, na který se těšili všichni, malí i velcí.

40 let 4. Mateřské školky v Dobříši

Budova 4. mateřské školy Dobříš byla postavena mezi lety 1974 až 1976 jako součást „akce Z“. Školka získala číslo 4, protože byla zřízena v Dobříši jako čtvrtá v pořadí. „ Akce Z“ bylo označení staveb, které se stavěly převážně brigádně a u této konkrétní školky bylo brigádně napracováno 17.388 hodin, což se však na stavu budovy časem projevilo. Dokonce tu měsíc a půl pracoval i dnešní starosta města Dobříše - Stanislav Vacek. Celá stavba vyšla na pět miliónů korun.

Již od prvních dnů provozu školy se začaly projevovat důsledky „akce Z“. Od zatékajících střech, odpadů, které neodtékaly, mnoho drobných havárií a poruch přes loupajícího se linoleum, zřícenou pergolu ve školní zahradě až po velkou havárii topného systému v roce 1988.

Školka byla slavnostně otevřena v říjnu 1976 a v prvním roce ji navštěvovalo 120 dětí, 4 třídy po 30 dětech. Později se obsazenost tříd vyšplhala až na 35 dětí na třídu. V 1979 vznikla z kapacitních důvodů 5. třída, kde byly předškolní děti dříve neumístěné v mateřských školách. V současnosti je kapacita tříd 27 - 28 dětí, celkem tedy 136 dětí ve školce.

Od začátku až do roku 1990 vedla mateřskou školku paní ředitelka Eva Fúrstová – Málková. Pod jejím vedením se zde vystřídalo mnoho zaměstnanců, dokonce některé paní učitelky zde pracují od prvních dnů až dodnes.

Od roku 1990 do současnosti je ředitelkou školy paní Monika Vaňková. Za doby jejího působení proběhly rekonstrukce a přestavby. Byla postavena nová sedlová střecha nad hospodářským pavilonem se čtyřmi bytovými jednotkami, osázená a herními prvky dovybavená do té doby holá školní zahrada. Také proběhla výměna podlahových krytin v celé budově školy spolu s kompletní výměnou topení. Před pěti lety byl přistavěn nový pavilon pro dalších 28 dětí v hodnotě 8,5 milionu.

Za dobu svého provozu vařila školní jídelna i pro děti z mateřské školy Slávie a zároveň sloužila jako shromaždiště dětí z mateřské školy Krásný život, které se zde scházely do 8:00 hodin, kdy odjížděly do své MŠ a odpoledne se sem vracely a čekaly na své rodiče.

Současné činnosti školky

Děti se vždy účastnily všech možných akcí a toto zapojení do společenského života města trvá až dodnes. Dětský sbor pod vedení pana učitele Kafky vystupuje na různých akcích a soutěžích, děti z tanečního kroužku pod vedením paní Mgr. Kundrátové vystupují na akademiích a koncertech. Zúčastňují se výtvarných soutěží a výstav, setkávají se pravidelně s důchodci, vítají nové dobříšské občánky, spolupracují se základními i specializovanými školami, klinickou logopedkou a Střediskem výchovné péče v Příbrami.

autor článku: redakce DA