Dnes je pondělí 25. květen, svátek má Viola,
je Mezinárodní den ztracených dětí.

Z našeho města

VIDEO: Letos si děti z akce DO LESA S LESNÍKEM odvezly HOUPAČKY!

přidáno: 01. 11. 2018

Již 5. ročník originální a naučné akce Do lesa s lesníkem přinesl dětem nejen spoustu poznání, pohybu v přírodě, ale také manuální práce při sázení stromků nebo tvorbě dřevěných houpaček. Jak celé dopoledne v lese probíhalo?

Letos se do lesa vydalo celkem 120 dětí 3. a 4. ročníků z 1. ZŠ Dobříš v doprovodu svých učitelek a koordinátorky této akce Ing. Aleny Harmanové, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí v Dobříši. Připraven byl program na celé dopoledne a děti se rozhodně ani chvilku nenudily. Po slavnostním uvítání v brdských lesích se všichni rozdělili na 6 skupin a postupně se vystřídaly u 6 připravených stanovišť. Pod dozorem zkušených lesních pedagogů z Nadace dřevo pro život děti poznávaly les ze všech jeho stran a ve všech jeho podobách. Zkusily si, jak těžké je správně zasadit strom v lese, jak správně změřit strom a objem dřeva, poznávaly lesní život i lesní živočichy, viděly práci dřevorubců i koně a zkusily si také samotnou práci se dřevem.

Bez společnosti Colloredo-Mannsfeld a Ing. Michala Pernici by dobříšské děti nepostradatelnost lesa, práce v něm a další zákonitosti přírody nepoznávaly tak originální a přínosnou formou. A proč je les a dřevo právě dnes tak důležité? „Když jsem před pěti lety viděl prezentaci akce Do lesa s lesníkem, hned jsem si řekl, že tohle chci přivést i do našeho města. Oslovil jsem tedy ke spolupráci město Dobříš, spojil se s paní Harmanovou, projekt jí představil a ona ani chvilku neváhala, převzala nad celou akcí iniciativu a já od té doby už jen vše spokojeně sleduji zpovzdálí,“ směje se pan Pernica a přibližuje nám nutnost vzdělávání dětí právě v oblasti lesnictví. „Smysl téhle akce je pro naši společnost hlavně v propagaci lesnictví a šíření osvěty mezi ty, kteří si z toho mohou opravdu něco odnést do svého života. V České republice je povědomí o práci v lese téměř na nulové úrovni a lidem je třeba ukázat, že les neroste jen tak sám od sebe a je potřeba mnoha odborníků, kteří se o něj starají. Doufáme tak, že v budoucnosti si lidé uvědomí, že les není jen místem produkce dřeva, ale také pracovním místem mnoha lidí (které může velmi dobře tato práce živit), ale také místem rekreace a odpočinku pro nás všechny. Dřevo je navíc v dnešní době materiál, který může nahradit plasty a díky jeho obnovitelnosti, využitelnosti a pevnosti, si troufám říci, že je naší budoucností.“

Co všechno akce dětem přináší a kdo se jí účastní?

„Pravidelně střídáme účast dětí z 1. a 2. ZŠ a každoročně akce u dětí sklízí obrovské nadšení. Děti pak samy šíří nasbírané informace mezi své kamarády i rodiny, což je naším hlavním cílem. Odezva je velmi pozitivní a velký zájem projevují i okolní školy. Jsme za to opravdu vděční,“ říká s neskrývanou radostí paní Harmanová a upřesňuje nám organizátory akce v Dobříši: „Hlavním organizátorem projektu Do lesa s lesníkem je Nadace dřevo pro život a u nás se k ní připojuje také společnost Colloredo-Mannsfeld, která pro děti připravuje ve spolupráci s Vodohospodářskou společností jedno ze stanovišť a půjčuje jim les. Členové nadace dětem představují les, rostliny, zvířata i práci v lese. Dobříšské společnosti pak mají pro děti připravené stanoviště, kde si vyzkouší práci se dřevem za asistence truhlářů a pochopí funkci lesa jako čističky a zásobárny vody.“

 

Letošní překvapení pro 1. ZŠ Dobříš

„Každý rok máme pro děti připravenou kreativní dílnu s našimi truhláři. Z předpřipraveného dřeva děti montují různé výrobky. Pro letošní rok si děti pro svou školu odnesly dřevěné houpačky. Podobně, se zapojujeme i do jiných projektů. Podporujeme vznik dětských hřišť, kam dodáváme vybavení a jsme také jedním z partnerů soutěže o nejlepší dřevěnou stavbu roku v České republice,“ dodává nakonec Ing. Michal Pernica ze společnosti Colloredo-Mannsfeld a také člen správní rady Nadace dřevo pro život. 

Na průběh celého dopoledne letošní akce Do lesa s lesníkem, se můžete podívat na videu ZDE:

autor článku: Redakce DA