Dnes je středa 8. červenec, svátek má Nora.

www.kolopro.cz/

Projekt Příběhy našich sousedů se v Dobříši letos koná poprvé

přidáno: 30. 04. 2019

V pondělí 10. června od 16 hodin se v Konírně zámku Dobříš uskuteční Slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Projekt dětem přibližuje vzpomínky šesti pamětníků z Dobříšska a Novoknínska, jejichž životy ovlivnily dějinné události 20. století.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se v Dobříši letos koná poprvé, se zapojilo celkem šest žákovských týmů. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze Základní školy Dobříš, Komenského nám. a 2. základní školy Dobříš, Školní. Od ledna tohoto roku žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů nyní vytváří vlastní dokumentární díla. Ta představí odborné i široké veřejnosti právě na slavnostní prezentaci. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, jsou osobnosti, které byly poznamenány 2. světovou válkou, nebo komunistickým režimem a tzv. normalizací. V rámci slavnostního podvečera odborná porota – Ivan Vodochodský (sociolog, mediální analytik), Lucie Uriková (historik), Jana Derflová (pedagog) - posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a následně vybere tři vítězné projekty. Tato akce, kterou bude moderovat Romana Bodorová, bude přístupná široké veřejnosti.

Projekt funguje již od roku 2012

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum a v území Dobříšska a Novoknínska je zaštiťován Místní akční skupinou Brdy-Vltava. Od roku 2012 do ledna 2019 se do projektu Příběhy našich sousedů v celé České republice zapojilo už 661 českých škol s 4234 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu třináctiletých až patnáctiletých žáků a studentů. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz

„Tato akce probíhá v rámci projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Dobříš II, reg. č. CZ.02.3.86/0.0/0.0/17_047/0008630“.

autor článku: Bc. Markéta Dvořáková