Dnes je neděle 12. červenec, svátek má Bořek.

www.kolopro.cz/

Nevšední pasování prvňáčků na dobříšském zámku

přidáno: 02. 02. 2017

Úterní dopoledne 31. ledna 2017 patřila Konírna Zámku Dobříš prvňáčkům z dobříšských základních škol. Tuto již tradiční akci organizuje kolektiv pracovníků Městské knihovny Dobříš již 13. rokem, aby tak motivoval ke čtení a navštěvování knihovny nejen děti, ale také jejich rodiče či prarodiče.

Pasování prvňáčků na čtenáře knihovny probíhalo v Dobříši opravdu originálně. Atmosféra byla o to slavnostnější, že v tento den současně dostávaly děti své vůbec první vysvědčení. Na Zámek Dobříš tak zavítaly nejen třídy prvňáčků v doprovodu svých paní učitelek, ale na pasování a předávání se přišly podívat také jejich rodiny.

Kolektiv pracovníků Městské knihovny Dobříš pod vedením paní ředitelky Mgr. Kateřiny Pechové ve spolupráci s šermíři a herečkou Zdeňkou Žádníkovou však z pasování nejmenších čtenářů dělá doslova nezapomenutelnou akci. Celý program je vlastně interaktivní divadelní hra, do které jsou zapojeny děti, návštěvníci i paní učitelky. Hlavní myšlenkou příběhu je to, že musíme-li už snad bojovat, pak silou ducha a myšlenky, nikoli hrubou silou. Na konci hry byly děti postupně pasovány na čtenáře herečkou Zdeňkou Žádníkovou v roli královny Písmenkového království.

 

Na další otázky k této akci nám odpovídala ředitelka Městské knihovny Dobříš Mgr. Kateřina Pechová s knihovnicí Romanou Bodorovou.

Kolik dětí a z jakých dobříšských škol se letošního pasování prvňáčků na čtenáře účastnilo?

„Letos se účastnily všechny tři dobříšské základní školy, tedy 1. ZŠ, 2. ZŠ a ZŠ TRNKA. Pasujeme celkem 134 dětí, z čehož jednu třídu budeme pasovat až 10. února v knihovně,“ upřesňuje paní ředitelka knihovny.

Na základě čeho jsou děti pasovány na čtenáře Městské knihovny Dobříš?

Mgr. K. Pechová: „Spolupracujeme aktivně se všemi typy škol v Dobříši během celého roku. Samotné pasování dětí na čtenáře je již dlouholetá tradice, kterou jsme spojili s předáváním prvního vysvědčení. V tuto dobu již děti znají všechna písmenka, začínají pomalu číst a pasování pro ně má být motivací k návštěvě knihovny a podporou četby. Jako malý dárek za své půlroční potýkání s abecedou dostávají všichni prvňáčci průkazku do naší knihovny na celý rok zdarma.“

Jak probíhá spolupráce se školami a motivace dětí k návštěvě knihovny během celého roku?

„Kolektiv pracovníků v naší knihovně aktivně pracuje s dětmi z dobříšských i okolních škol opravdu v průběhu celého školního roku. Romana Bodorová připravuje programy hlavně pro děti z mateřských školek a knihovník z našeho oddělení pro děti Tomáš Pipota pracuje převážně s dětmi z prvního stupně základních škol. Já sama připravuji a vedu besedy hlavně pro žáky druhého stupně ZŠ a studenty gymnázia. Pro každý ročník mateřských, základních i středních škol vytváříme každoročně 2 - 5 tematických programů, které třídy navštěvují přímo u nás v knihovně. Kromě toho si jednotlivé třídy pravidelně chodí půjčovat knihy, se kterými pak žáci pracují se svou paní učitelkou během vyučování. Mnoho tříd si u nás takto vyměňuje knihy pravidelně každý měsíc,“ popisuje spolupráci ředitelka knihovny.

Paní ředitelko, chodí Vaši knihovníci za dětmi přímo do škol?

Nikoli - naším cílem je totiž děti dostat právě do prostředí knihovny. Chceme je naučit, aby si aktivně sami vyhledávaly knížky a našly si k nim svou vlastní cestu. Kromě toho takto mohou zjistit, že „jejich“ knihovna je přátelské, bezpečné, chráněné místo, kde jsou vítány po šest dní v týdnu.“

Na jaké další akce se mohou děti i rodiče s knihovnou těšit?

„Snažíme se pořádat pro opravdu širokou veřejnost. Například na dnešní pasování prvňáčků na čtenáře navazuje na konci školního roku slavnost Klíčování. Na této slavnosti děti dostávají symbolické klíče od království knížek. Prvňáčci jsou tak oceněni za to, že se naučili celou abecedu a umí číst, takže už mohou číst knížky určené pro první čtení. Tento program spojuje naše knihovna s celorepublikovou akcí „Knížka pro prvňáčka“ - Svaz knihovníků a informačních pracovníků se zasadil o to, že každý prvňáček dostane na konci 1. třídy knížku, kterou vybraný spisovatel napíše a ilustrátor nakreslí speciálně pro děti z prvních tříd. Tato kniha pak po 3 roky nesmí být v běžném prodeji. Je to pro začínající čtenáře další pěkná motivace.“

Jak hodnotí celý  letošní program knihovnice Romana Bodorová, která v něm účinkovala v roli královniny pobočnice tetky Abecedky?

„Nás tato akce opravdu hrozně baví a je pro nás radost vidět zaujetí ve tvářích dětí i jejich rodičů. I pro nás samotné je taková akce motivující - každá třída je totiž jiná, každý kolektiv je jiný a to nás inspiruje. Přímo nás to nutí „nezatuhnout“ a vymýšlet stále nové, atraktivní věci. Chceme-li dostat děti od počítačů a televizí, nic jiného nám ani nezbývá.“

 

Jak hodnotí akci pasování prvňáčků na čtenáře královna Písmenkového království herečka Zdeňka Žádníková a jak důležitou roli pro ni hraje kniha v životě dětí?

„Já osobně se pasování prvňáčků na čtenáře ve spolupráci s Městskou knihovnou účastním čtvrtým rokem a vždy předání inovujeme. Musím říct, že všichni účinkující jsou opravdu velmi šikovní a proto si dramaturgicky můžeme dovolit ledaccos. Bereme do hry děti, odpovědi rodičů i nečekané hlášky z publika. Je to taková řízená improvizace dobříšské knihovny,“ popisuje organizaci pasování čtenářů  Zdeňka Žádníková.

Jaký pocit máte z dnešního dopoledne po předchozích třech ročnících?

„Společnými silami jsme „upgradovali“ kostýmy, dialogy, scénu, šermířské scény i hudbu. Každé pasovaní bylo něčím jiné, co zůstalo stejné, byl fakt, že nás to všechny bavilo. Děti, rodiče, pracovníky knihovny, kluky šermíře, i mě. Splnil se tak záměr, aby pasování všechny zaujalo, potěšilo a zároveň celé předání mělo svou váhu a důstojnost slavnostního okamžiku.“

Jak vnímáte Vy sama roli knihy v životě dětí?

„Já jsem si znovu uvědomila důležitost knihy v životě našich dětí ve chvíli, kdy mi moje nejstarší dcera Andrejka přinesla knihu z edice scifi pro teenagery. Začetla jsem se tak, že jsem ji neodložila, dokud jsem ji nedočetla, a to už byly dvě hodiny ráno. Znovu jsem zažila pocit, že si vytvoříte ve fantazii svůj svět a je jedno, jestli je to pohádka, satirický román nebo historický román. A jaký je to úžasný zážitek a pocit, když prostě nelze tu knížku odložit, aniž byste ji dočetli. A je škoda tento druh zážitku dětem nedopřát. Mám pocit, že filmy nebo počítačové hry, kde je všechno rovnou nalajnované, děti o tento zážitek setkání se se svojí vlastní fantazií ochuzují. Proto je z mého pohledu nesmírně důležité, aby četli rodiče, děti, aby rodiče četli svým dětem a fantazie dospělých ani dětí nestrádala,“ dodává k pasování prvňáčků v Dobříši, herečka a čtyřnásobná maminka Zdeňka Žádníková.

Aktuální informace i kalendář akcí Městské knihovny Dobříš naleznou zájemci na internetových stránkách knihovny a facebookovém profilu knihovny, o které se stará knihovník Tomáš Pipota a jeho kolegyně Jitka Skopcová. Celou fotogalerii z akce Pasování prvňáčků na čtenáře v Dobříši 2017 naleznete ZDE.

 

autor článku: redakce DA