Dnes je neděle 20. leden, svátek má Ilona.

z-naseho-mesta-pf-2019
Menubox
Restbox

Dobříšské pecky sklidily mezinárodní úspěch

přidáno: 10. 06. 2015

Kampaň s názvem "Nebuď pecka", která vznikla v rámci projektu EYTO (European youth tackling obesity), se setkala s velkým úspěchem nejen za hranicemi našeho města, ale i za hranicemi České republiky.

Projektu EYTO se zúčastnily děti z dobříšských škol ve věku od třinácti do osmnácti let, které na tvorbě kampaně pracovali od října loňského roku. Koordinátorkou projektu, který si klade za cíl podporovat pozitivní změny v životním stylu a snížit míru obezity, je Tereza Beránková, která tak měla možnost s dobříšskými dětmi pracovat a sledovat kampaň od jejího zrodu až do zdárného konce.

"Sama jsem Dobříšák a nemohla jsem si nechat ujít šanci pozorovat vývoj a měnící se postoje dětí, které v našem malém městě jednou převezmou pomyslnou štafetu. Jsem na ně pyšná, máme u nás skvělé děti", říká hrdě.

Trefný název "Nebuď pecka" dali kampani její tvůrci: Lucie Lojínová, Sylva Coufalová, Ester Kedziorová, Michaela Sobotková a Adam Šebesta. Kampaň dostávala svou reálnou podobu díky  nápadům a výměně zkušeností a návrhů s partnery na meetingu v Londýně.  V průběhu trvání projektu absolvovali mimo jiné kurz nutričních specialistů, základy PR a různá školení např. na téma „Využití, nikoli zneužití sociálních sítí“. Děti měly po celou dobu na starost správu sociálních sítí, které v rámci kampaně využívaly.

Na posledním meetingu v Reusu sklidily „Pecky“ se svou prezentací nevídaný úspěch a přestože byly nejmladším týmem celého projektu, jejich prezentace byla na téměř profesionální úrovni. Jejich pojetí a realizace kampaně zahrnovaly kromě komunikace zdravého životního stylu přes sociální sítě také přednášky na školách mezi svými vrstevníky. I díky tomu byla kampaň dobříšských dětí jedinečná a hodnocena jako nejúčinnější, s největší zásahem na cílovou skupinu.

Pokračování projektu závisí na finanční podpoře

Projekt jako takový je v současné době u konce. Ze strany České republiky i ostatních partnerů, Anglie, Španělska a Portugalska, je však velký zájem na pokračování. Časem by se navíc mohlo do projektu zapojit více dětí z různých míst v Česku. Vše ale závisí na finanční podpoře. "Zkusíme na podzim podat žádost na Evropskou komisi o navazující projekt. Za nás se zároveň snažíme získat podporu ze strany Ministerstva školství a Ministerstva zdravotnictví. Případní sponzoři jsou samozřejmě vítáni", říká koordinátorka projektu Tereza Beránková. Na tom, že by byla škoda nepokračovat v dosavadní snaze dětí tvořit něco prospěšného a smysluplného se shoduje s hlavní manažerkou projektu Dagmar Skůpovou a stejného názoru jsou i zúčastněné děti, které odvedly skutečně velký kus práce.

autor článku: Tereza Beránková a Iveta Kubátová