Dnes je pondělí 18. březen, svátek má Eduard,
je Mezinárodní den nenávisti.

Z našeho města
Menubox
Restbox

Akademie třetího věku v Dobříši má plno, co seniory na studiu nadchlo?

přidáno: 01. 03. 2018

V pondělí byly v Dobříši zahájeny další semináře pro seniory. Za jakým účelem vznikla Akademie třetího věku? A proč se stala během tří let tak úspěšným projektem?

Čtvrtý rok pořádá Vzdělávací institut Středočeského kraje v Dobříši další program pro seniory, který volně navazuje na předchozí výuku. Výuka probíhá v Gymnáziu Karla Čapka. V pondělí 26. února 2018 senioři usedli do školních lavic na první seminář programu Vlastivědné putování po českých regionech. Zájem je opravdu obrovský a kapacita je téměř nedostačující!

Hlavní programy mají studenti za sebou

V předešlých třech letech probíhaly vždy dvousemestrální programy. „Nabízíme hlavní vzdělávací programy, které jsou celkem tři, a to „Historie a kultura“, „Svět literatury“ a „Dějiny umění“. Každý hlavní program trvá dva semestry. Přednášky jsou v semestru rozděleny vždy do čtyř modulových výuk s aktivní účastí studentů a semestr je zakončen zpracováním a prezentací práce k probraným tématům. Některé moduly jsou doplněny  regionální tematikou, studenti se tak například seznámí podrobněji s historii a kulturou Dobříšska,“ informovala o projektu Miluše Nováková, metodička Vzdělávacího institutu Středočeského kraje.

Důležitá je pro seniory sociální složka

Cílem Akademie třetího věku VISK není, aby se otevřely dveře učebny, na přednášku se nahrnulo množství lidí a dané téma se pouze „odpřednášelo“. „Od samotného začátku chceme vyzdvihnout především sociální aspekt, kdy se lidé v rámci výuky setkávají. Většina z nich poznává nové přátele a své vrstevníky. Lektoři pracují se studenty osobním kontaktem. Podstatou je, abychom dokázali podnítit myšlení seniorů a vybírat témata, která respektují jejich zájmy. Díky podpoře města Dobříš mají studenti snížený poplatek za výuku. Můžeme zajistit pohoštění, při kterém si studenti ještě více popovídají a spřátelí se. Hlavní programy jsou zakončovány slavnostně v kulturním domě. Při předávání osvědčení byla vždy přítomna místostarostka Dobříše P. Neubergerová a ředitel VISK J. Holý,“ upřesňuje Miluše Nováková.

Nad rámec výuky se studenti vydávají i na exkurze

V rámci minulých programů byly uspořádány speciální exkurze s výkladem lektora, kam by se mnozí senioři běžně nedostali. „Díky skvělým pedagogům jsme se vydali na mnoho významných míst v České republice, např. do Kutné Hory, kde jsme navštívili gotickou katedrálu sv. Barbory, Vlašský dvůr, prošli jsme město a zajeli do další katedrály v Sedlci.  V červnu jsme byli na exkurzi v Českém Krumlově,“ říká koordinátorka studia.

Výuka probíhá na více místech

Výuka Akademie třetího věku VISK probíhá celkem ve 13 městech Středočeského kraje z toho ve čtyřech městech bývalého příbramského okresu, v Dobříši, Příbrami, Březnici a Kamýku nad Vltavou.

Další přidané programy

Program, který byl zahájen v pondělí, je koncipován jako jednosemestrální. Tentokrát se senioři budou setkávat nad tématem „Vlastivědného putování po českých regionech“. Dobříšské studenty čekají v tomto programu ještě tři vyučovací dny, které se uskuteční v březnu, v dubnu a v červnu.

Velký zájem v ostatních střediscích A3V si vynutil pokračování programu, proto bude v příštím akademickém roce pokračovat Vlastivědné putování po českých regionech II., a máme již ověřeno pokračování č. III, které je věnováno hlavnímu městu: „Praha mnoha tváří.“  Po realizování programu mohou studenti navštěvovat hlavní město individuálně a využívat získané znalosti. Na přednášky k nám dochází skvělí lektoři, kteří připravují nejen zajímavé prezentace, ale také podklady skript, které studenti během výuky obdrží. Výuka je opravdu interaktivní, je skvělé vidět, jak si sami studenti ověřují látku a mají zájem o nové poznatky“ dodává s nadšením Miluše Nováková.

Kolik senioři za studium zaplatí?

Akademie třetího věku není program výdělečný. „Jsme velice rádi, že jsme podporováni ze Středočeského kraje a jednotlivých měst. Díky podpoře dobříšské radnice studenti zaplatí za program v rozsahu 4 dnů po 5 hodinách poplatek pouze 500 Kč, při tom mají zajištěny lektory, výpůjčku učebny, registraci v databázi, množení potřebných dokumentů i občerstvení. V Dobříši je opravdu skvělá spolupráce s městem, které si seniorů váží a umožňuje jim snížit náklady na jejich studium. V místech, kde města činnost A3V VISK nepodporují, jsou poplatky vyšší,“ upřesňuje koordinátorka programu.

Více informací o programu na: https://visk.cz/

 

autor článku: Kamila Paulová