Dnes je středa 8. duben, svátek má Ema,
je Mezinárodní den Romů.

Z našeho města

2. základní škola v Dobříši dokázala shromáždit více jak dvě stovky dárků

přidáno: 11. 12. 2015

Děti, rodiče, žáci i zaměstnanci ze 2. základní školy v Dobříši shromáždili více jak dvě stovky krabic plných dárků pro děti ze sociálně slabých poměrů, a to v rámci charitativního projektu Krabice od bot – Děti darují dětem k Vánocům. Díky jejich aktivitě Dobříš figuruje mezi dalšími čtrnácti městy v republice, které se do akce rovněž zapojily.

O projektu

Obdobná akce již několik let funguje zejména v západní Evropě nebo ve Spojených státech amerických. Děti ukládají do krabice od bot hračky – své, nebo koupené, které poté za pomoci humanitární organizace zašlou jiným dětem. Děti to tak naučí myslet sociálně. Uvědomí si, že jsou někde děti, které si také rády hrají, ovšem nemají takové štěstí a možnosti.

Akce Krabice od bot - Děti darují dětem k Vánocům se v hranicích České republiky uskutečnila již popáté v řadě, jejím hlavním organizátorem je evangelický farář Mikuláš Vymětal. Smyslem projektu je potěšit o Vánocích děti ze sociálně slabších rodin. Radost těmto dětem udělají zase děti, jimž dospělí pomohou připravit jejich dárkovou krabici od bot. Tu společně naplní vhodnými dětskými dárky k Vánocům a doručí ji na některé ze sběrných míst

Do krabic velikostně odpovídajícím krabicím od bot se dávají dárky, které putují za dětmi do sociálně vyloučených lokalit na Severu Čech a azylových domů (také do azylových domů na Dobříšsku a Sedlčansku). Každé dítě pak dostane pouze jednu krabici a ve většině případů jde také o jeho jediný vánoční dárek.

Jak se 2. základní škola zapojila do akce

„Na začátku akce Děti darují dětem k Vánocům byl e-mail paní Katariny Vojkůvkové, kurátorky evangelického sboru v Dobříši, která 2. základní školu v Dobříši poprosila, zda by se do projektu nezapojila. Akce se nám moc líbila a rozhodli jsme se do ní zapojit. Zapojily se třídy i jednotlivci. Děti, žáci i zaměstnanci dohromady zabalili a donesli více než 220 krabic. V pondělí 30. listopadu nás navštívila Mgr. Firbacherová z Českého rozhlasu a natočila reportáž z příprav a balení dárků v přípravné třídě Bc. Olgy Ludačkové, kde děti balily krabice společně, stejně jako v některých třídách prvního stupně. Pro všechny dárky si v úterý 8. prosince přijeli přímo z komunitního centra Kostka v Krásné Lípě, pro které jsme je balili a chystali. Věříme, že děti v Kostce z nich budou mít radost,“ uvedla Mgr. Eva Kašparová, zástupkyně ředitelky z 2. základní školy.

autor článku: Redakce DA